Pozor na ženy, kterým muži vládnou – druhá část

Jak jsme upozornili včera, je-li majitelkou nebo jednatelkou cestovní kanceláře žena, je dobré podívat se, čí je to žena. Někteří podnikatelé v cestovním ruchu, kteří přivádějí své firmy k bankrotu, totiž neváhají použít jako zástěrku svého podnikání manželky nebo přítelkyně, s nimiž žijí.

Nemusí to být právě tento případ, ale opatrnosti není nikdy dost: původem turecký podnikatel Devrim Aknar pracoval do roku 2007 jako ředitel hned dvou cestovních kanceláří – Detur a I´m Travelling. O rok později založil firmu Sede, která vystupovala pod staronovým obchodním názvem Detur.

Když si v září 2007, tedy jen pár týdnů po krachu dvou cestovek, Aknar založil novou cestovku, problém v tom neviděl. Kdyby byl společníkem či jednatelem zkrachovalé cestovky, zákon by mu neumožnil podnikat znovu v oboru, hájil se tehdy v médiích, on prý byl jen ředitelem. Po cestovkách zůstaly dluhy ve výši 36 milionů korun a zhruba tisíc poškozených klientů.

Přitom ale pár měsíců předtím jako ředitel vysvětloval např. v Hospodářských novinách výhodnost padesátiprocentních slev, které v roce svého krachu Detur a I´m Travelling nabízely.

Už začátkem května 2007 se ale Aknarova manželka Stanislava stala jednatelkou a majitelkou cestovní agentury Marine Tour, která se od října téhož roku stala i cestovní kanceláří. Specializuje se, jak jinak, na Turecko a Řecko. Hodnotit ji nebudeme, to za nás udělali nespokojení klienti v diskusích na webu.

Ale zpět do roku 2008. V červnu, tedy ještě před začátkem sezóny, skončila i Aknarova firma Sede, ještě předtím, než začala vozit turisty do Turecka. Podle Aknara se turečtí majitelé rozhodli poslat firmu do likvidace.

V listopadu 2009 Devrim Aknar založil firmu Tourexpress, která cestovní kancelář v předmětu podnikání nemá. Zatím. Ale jak vyplývá z názvu, mohla by mít. Není to zrovna špatné jméno pro cestovku, nebo ne?