Proč nikdo nezakročil proti RS Tour?

Dostaly se nám do rukou šokující důkazy o tom, že v roce 2011 živnostenský odbor Městské části Praha 1 neuvěřitelným způsobem ignoroval jednoznačné důkazy o protiprávním jednání společnosti RS Tour. Od ledna 2011 byli odpovědní úředníci na Praze 1 informováni, že RS Tour prodává zájezdy do Bulharska, aniž by měla tato společnost odpovídající koncesi a především aniž by měla sjednané pojištění.

První kontrola živnostenského úřadu v kancelářích RS Tour pak údajně neprokázala prodej zájezdů – těžko říci, jak mohli kontroloři přehlédnout vytištěné katalogy se zájezdy, formuláře smluv a také internetovou prezentaci kanceláře.

Po celý další měsíc se naprosto nic nedělo. Následně tedy dostali příslušní úředníci na stůl dvě uzavřené smlouvy i s doklady o přijetí záloh, které jasně prokázaly, že RS Tour prodává zájezdy. Znovu nic – kontroloři na věci nevidí nic divného. Až za další měsíce si konečně RS Tour obstará koncesi a pojištění podle zákona.

Zajímavé v dané souvislosti je, kdo si na RS Tour stěžoval – byla to cestovní kancelář I. Parkam Holidays, která vozila svoje klienty do stejné oblasti, jako RS Tour, totiž do Bulharska. Parkam se proslavila následným krachem, jak naši pravidelní čtenáři dobře vědí. Majitel RS Tour Roman Šimek je zase známý tím, že během své kariéry v cestovním ruchu již byl majitelem a jednatelem hned několika společností, které dopadly neslavně.

Ostatně I. Parkam Holidays je jednou z nich – Šimek byl roky jednatelem a až do konce společnosti také jejím spolumajitelem. Další společníci se s ním dodnes soudí, protože podle nich firmu vytuneloval.

Roman Šimek také podnikal v turistickém ruchu, i když ve společenské smlouvě I. Parkam Holidays se upsal k tomu, že nebude společnosti konkurovat – i to je delikt, ale živnostenské úřady jsou zřejmě nad porušování smluv a zákazu konkurence povýšeny.

Proč se ale nyní zabývat několik rok starým selháním kontrolorů z živnostenského odboru na Praze 1? Důvod je jednoduchý – letošní vývoj prodejů zájezdů není podle dosavadních zpráv nijak růžový a to znamená, že mnoho cestovních kanceláří se může ocitnout v problémech. Ostatně první vlaštovkou je čerstvý krach liberecké Asteri Tour.

Takže pokud živnostenské odbory vykonávají svoji činnost tak mizerně, jako v roce 2011, může to pro turisty znamenat v letošní sezóně obrovské nepříjemnosti a problémy. Kdo ví, kolik cestovních kanceláří totiž podniká-nepodniká podobně jako Roman Šimek na začátku roku 2011.