Asteri Tour: uklidňování pojišťovny by mělo klienty spíš varovat

Do uklidňování klientů liberecké cestovní kanceláře Asteri Tour se tento týden pustil web www.opojisteni.cz ruku v ruce s manažerem marketingu a komunikace Evropské cestovní pojišťovny (ECP) Vlastimilem Divokým. Spíš než uklidnit by ale měla jeho slova klienty varovat.

V článku pod titulkem „Zkrachovalá“ Asteri Tour zatím v insolvenci není Divoký mimo jiné říká:„Podle všech dostupných informací je pojistná částka, na kterou měla CK sjednáno pojištění proti úpadku, dostatečná pro plnění ve výši 100 % z ceny zakoupených zájezdů.“

Přidává ujištění, že pokud případ této CK skutečně skončí úpadkem, Evropská cestovní pojišťovna učiní maximum, aby mohly být peníze klientům vyplaceny dříve, než je zákonná šestiměsíční lhůta.

V tom je ale právě háček. Jak Krachycestovek.cz upozornily už 20. dubna, liberecká pobočka Krajského soudu v Ústí nad Labem insolvenční návrh podaný na tuto cestovní kancelář jejím zaměstnancem a zároveň faktickým investorem Nikolaem Pappasem odmítla. Pappas se následně vzdal práva na odvolání. A cestovka se podle všech známek nechystá k tomu, aby podala insolvenční návrh sama na sebe, jak je v podobných případech obvyklé.

Úpadek tedy může být zbožným přáním zhruba dvou stovek klientů Asteri Tour, kteří si u ní zájezdy koupili, ale nejspíš na ně nikdy neodjedou. Pojišťovna by jim v takovém případě snad opravdu vrátila všechny investované peníze.

Zamčené dveře liberecké cestovky jsou ale tvrdou realitou. A na podobné případy současný zákon číslo 159 z roku 1999 prostě nepamatuje.