Víme, proč ministerstvo tají výsledky analýz o pojištění cestovek!

Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) už čtvrt roku tají před veřejností podrobné výsledky dvou analýz, které si nechalo zpracovat k pojištění cestovních kanceláří. Podle zjištění portálu Krachy cestovek.cz je možným důvodem snaha utajit před veřejností existenci judikátů Evropského soudního dvoru, které vyznívají pro český stát naprosto nepříznivě!

Ministerstvo pro místní rozvoj stále tají výsledky analýz o pojištění cestovek.

Podle těchto precedenčních případů, které se staly v jiných členských státech Evropské unie, je totiž stát odpovědný za škodu klientům, kteří v případě úpadku cestovní kanceláře nedostanou zpět všechny své peníze.

To se stalo například klientům CK I. Parkam Holidays nebo Vivamonde, které zkrachovaly loni v létě, a týká se to všech úpadkem poškozených zákazníků několika dalších cestovních kanceláří za poslední tři roky. Po třech letech od úpadku totiž končí lhůta, během níž mohou svůj nárok vůči státu vznést.

Ministerstvo pro místní rozvoj jako garant cestovního ruchu by tedy mělo vyplatit klienty všech cestovek, kteří kvůli krachu cestovních kanceláří v posledních třech letech neodjeli na zaplacenou dovolenou. Tedy pokud tito klienti kvůli vzniklé škodě zažalují stát – v tomto případě MMR, do jehož kompetence cestovní ruch spadá.

Těžko totiž předpokládat, že by MMR odškodnilo poškozené klienty dobrovolně, když by to pro něj znamenalo neplánované výdaje v řádu několika desítek milionů korun. O tolik podle našeho kvalifikovaného odhadu přišli v posledních třech letech poškození zákazníci, kteří neodjeli na zaplacenou dovolenou.

Naše zjištění nevrhá dobré světlo ani na Asociaci cestovních kanceláří ČR, která klientům padlého Parkamu zprostředkovala právní služby svého přidruženého člena AK Holubová.

Nevypovídá to příznivě ani o tom, že v této právní kanceláři znají dobře evropskou judikaturu v oblasti cestovního ruchu a ochrany spotřebitele. Jinak by přece advokáti doporučili poškozeným klientům cestovky zažalovat stát za vzniklou škodu a nepodávali by žalobu na pojišťovnu!

Evropské judikáty týkající se ochrany spotřebitelů a cestovního ruchu jsou veřejně dostupné na internetu na webových stránkách české vlády a několikrát vyšly v češtině v odborném tisku.