CK Vivamonde dlužila státu už od ledna 2008!

Insolvenční soud v Praze před nedávnem zamítl již druhý insolvenční návrh, který na sebe podala cestovní kancelář Vivamonde. Zjistila to redakce portálu Krachy cestovek.cz z insolvenčního rejstříku. CK Vivamonde byla ke dni svého úpadku předlužena o 15 milionů korun. Šokujícím zjištěním ale je, že českému státu dlužila už od začátku roku 2008!

CK Vivamonde dlužila státu už od roku 2008!

Jak už Krachy cestovek.cz informovaly, CK Vivamonde koupili v roce 2009 dva turečtí občané od svého krajana Dr. Mehmeta Turguta Akyola, který neblaze proslul v oboru krachem cestovní kanceláře PROG v roce 1997, kdy nechal na holičkách v zahraničí tisíce českých turistů. Z insolvenčního rejstříku však nyní vyplulo napovrch, že Akyol prodal svou firmu i s dluhy několikanásobně převyšujícími její základní jmění.

Kromě tuzemských i zahraničních obchodních partnerů někdejší Akyolova firma dlužila českému státu za pronájem kanceláří v centru Prahy. Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových uplatňoval v soudním řízení o úpadku sumu přes šest set tisíc korun, zamítnutí insolvence soudem však znamená, že státní pokladna z této částky neuvidí ani korunu.

A nejsou to jediné závazky Vivamonde za státními institucemi. Firma dluží Pražské správě sociálního zabezpečení téměř půl milionu korun a také dluží Finančnímu úřadu pro Prahu 1 a celkem pěti (!) zdravotním pojišťovnám včetně „státní“ VZP. Vyčíslené dluhy ke dni úpadku CK Vivamonde tak včetně stále rostoucích úroků přesáhly milion a čtvrt.

Vzhledem k odpovědnosti státu vůči klientům zkrachovalých cestovek, kteří od pojišťoven nedostali zpět všechny své peníze (v případě Vivamonde to bylo 87 procent), lze předpokládat, že stát bude tratit další necelý milion a půl, až bude vyplácet rozdíl mezi tím, co již poškozeným uhradila pojišťovna.

Na případu CK Vivamonde se zcela jasně ukázalo, že navzdory masivním miliardovým investicím do tzv. e-governmentu elektronické sdílení informací mezi jednotlivými státními orgány nefunguje a že selhává i dozor státu nad podnikáním v cestovním ruchu.

Jednatel a majoritní majitel CK Vivamonde Tolga Kamil Gügüs je totiž i nadále aktivní v cestovním ruchu jako stoprocentní vlastník cestovní agentury Touroperator.cz a jako místopředseda představenstva akciové společnosti Vivamonde. Jednatelkou zmíněné agentury je Andrea Evren, manželka bývalého generálního ředitele CK Vivamonde D. Evrena.