CK Majestic Travel podvedla úřady i klienty

Jen proto, že zákon o podnikání v cestovním ruchu je plný děr, a proto, že úřady neplnily důkladně svou povinnost, povedlo se Zuzaně Pálové založit cestovku Majestic Travel a začít podnikat. A následně zkazit letošní dovolenou mnoha lidem.

O víkendu se v Podaci na jihu Chorvatska ocitla čtyřicítka českých turistů, klientů boskovické Majestic Travel, ve strašné situaci. Zjistili, že jsou bez ubytování a že jim řidiči autobusu odmítají vydat zavazadla. Řidiči si zkusili z vyděšených a unavených cestujících udělat rukojmí, aby vymohli dlužné peníze ze Zuzany Pálové, která podniká s cestovní kanceláří Majestic Travel.

Podle regionálního Deníku dluží paní Pálová více dopravcům, kteří vozili její klienty do Chorvatska. Někteří z nich tvrdí, že jim dluží za celou loňskou sezonu. Ovšem Zuzana Pálová má koncesi na provozování cestovní kanceláře až od letošního května. Od roku 2009 sice vlastnila cestovní agenturu, ta však své zájezdy organizovat nesmí, smí jen prodávat produkty jiných cestovních kanceláří.

Přestože její cestovní kancelář Zuzany Pálové neměla povinné pojištění proti úpadku, majitelka prodávala zájezdy. Což zákon definuje jako neoprávněné podnikání. Otázkou je, jak je možné, že jí úřady vydaly koncesi na provozování cestovky, ale už nezkontrolovaly, zda podnikatelka opravdu splnila všechny další podmínky.

Úřad v Boskovicích možná zahájí s Pálovou správní řízení, ale i když jí odebere koncesi na provozování cestovní kanceláře, paní Pálová má ještě další živnost – provozování cestovní agentury, takže může dál působit v cestovním ruchu…

Ministr pro místní rozvoj Kamil Jankovský uvedl pro média, že bude majitelku Majestic Travel žalovat. Ale není to tak trochu odvádění pozornosti od toho, že jeho ministerstvo nedokázalo podvodu zabránit? A že není schopné připravit odpovídající legislativu?

Ubytování v chorvatském letovisku se podařilo turistům zajistit. O tom, zda jim řidiči již vydali zavazadla, nemáme dosud informace. Ovšem následující dny stráví ve stresu a v nejistotě. Budou si muset sami sehnat a uhradit dopravu domů. Majitelka zatím s nikým nekomunikuje, a není příliš reálné očekávat, že by zaplatila některému dopravci, aby pro její klienty dojel. Pojišťovna v tomto případě repatriaci zajišťovat nemůže.

Co bude s těmi, kteří zájezd zaplatili, ale ještě nikam neodjeli? Majitelka krach dosud nevyhlásila. Dokonce i její internetové a stránky a facebook vypadají, jako že cestovka dál funguje. Turisté tedy mají zatím teoretickou možnost, že na dovolenou s CK Majestic Travel odjedou. Pokud majitelka najde dopravce, kterému ještě nedluží. A pokud budou mít cestovatelé dost odvahy riskovat, že se jim vysněný odpočinek může změnit v noční můru.