Majestic Travel: Podnikání v tuzemském cestovním ruchu funguje na dobré slovo?

Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) svolalo na pátek narychlo tiskovou konferenci, kde se jako orgán dohlížející nad tuzemským cestovním ruchem snažilo obhájit neobhajitelné – to, že boskovická cestovní kancelář Majestic Travel vyvezla na dovolenou do Chorvatska desítky lidí, aniž by měla zákonné pojištění proti úpadku.

Šéf odboru cestovního ruchu ministerstva Aleš Hozdecký navíc názorně demonstroval, jak přesnými informacemi on sám a jeho resort disponuje.

„Cestovní kancelář Majestic Travel deklarovala … platnou smlouvu …, je to de facto první a zcela ojedinělý případ,“ vedl podle serveru Českého rozhlasu minulý pátek Hozdecký.

Není to pravda

Například před dvěma roky média přišla na to, že brněnská cestovní kancelář Online Tours vůbec nebyla pojištěna. O dalších případech, kdy se podnikatelé vydávají před klienty za cestovní kanceláře, ačkoliv jimi fakticky nejsou a nejsou ani pojištěni, budou Krachy cestovek.cz informovat.

Jak dále rozhlasový web uvedl, cestovní kancelář může být podle ředitele odboru cestovního ruchu MMR Hozdeckého nepojištěná snad jen ve chvíli, kdy přechází od jedné pojišťovny ke druhé. Ani to nemusí být nutně pravda. Například CK Sunny Days v roce 2010 přestala být cestovní kanceláří ještě dříve, než si stačila najít novou pojišťovnu.

Podle vyjádření A. Hozdeckého pro deník Právo od ledna do července zaslalo MMR na živnostenské úřady 42 návrhů na zrušení oprávnění k provozování cestovky. Kolik z nich ale bylo odebráno, Hozdecký neví. „Tyto informace si párujeme na konci roku,“ dodal šéf odboru.

Tím ministerstvo fakticky sdělilo, že každý rok jen jednou, a to až na konci roku, kontroluje, zda živnostenské úřady koncesi cestovkám skutečně odebraly či nikoliv.

Online verze časopisu Týden pak v pátek pod vlivem informací od pana Hozdeckého uvedla, že „i přes problémy cestovní kanceláře (Majestic Travel) a spory okolo ní bude o její klienty postaráno. Majitelka cestovky Zuzana Pálová prý Hozdeckému sdělila, že doprava pro klienty, kteří jsou nyní v Chorvatsku, zpět do vlasti je zajištěná“.

„Zítra (v sobotu – pozn. red.) se standardní cestou, tedy zajištěnou dopravou, vrací zpátky do České republiky. (Majitelka) mě ujistila, že v tuto chvíli vůči její cestovní kanceláři není žádný nárok na finanční plnění,“ uvedl Hozdecký. Znamená to tedy, že podnikání v cestovním ruchu funguje v ČR na dobre slovo?

A jaká byla skutečnost? Už v pátek vyšlo najevo, že nějaké pohledávky tam asi jsou. Média totiž informovala o návrhu na insolvenci Majestic Travel. A původně plánovaný sobotní návrat tutistů zpět do vlasti se uskutečnil až o den později, přičemž dopravci, který je odvezl, musel naprosto nestandardně zaplatit delegát cestovky v Chorvatsku.