Lidé ze zkrachovalých CK jsou stále ve hře třeba i jako odpovědní zástupci v jiných firmách

zkrachovale_ck

Ze živnostenského zákona vyplývá, že podnikatelé mohou provozovat svou živnost také prostřednictvím odpovědného zástupce. To je člověk, který odpovídá za řádný provoz živnosti a za dodržování živnostenskoprávních předpisů. Dle zákona nikdo nemůže být ustanoven do funkce odpovědného zástupce pro více než čtyři podnikatele.

Nikdo, až na Šárku Holakovskou, bývalou ředitelku CK Sunny Days, cestovky, která je od května loňského roku v konkurzu.

Bývalá ředitelka Sunny Days Šárka Holakovská je podle zjištění portálu Krachy cestovek současně odpovědným zástupcem v celkem šesti společnostech, které měly anebo mají v předmětu svého podnikání provozování cestovní kanceláře či cestovní agentury a navíc podniká v cestovním ruchu „na sebe“ jako OSVČ.

O jedné z těchto firem se před dvěma týdny v médiích hodně mluvilo, a sice o brněnské CK Dolce Vita, která nechala na holičkách v zahraničí stovku lidí a další dvě stovky už s ní na dovolenou neodjedou.

Všechny další firmy už jsou z Prahy. Na jednu z nich, Fantasy Travel, upozornil redakci už před časem jeden z čtenářů, podle nějž tato CK ještě nikoho nikam nevyvezla, ale získala hned dvě ceny v soutěži Travel Awards. Zda jde skutečně o soutěž, když byla jen pro cestovky, které si v ní zaplatily účast, je otázkou.

Třetí z firem, ve kterých působí paní Holakovská jako odpovědná zástupkyně, je Unitravel Group, která je členem obou asociací cestovních kanceláří – ACK ČR i ACČKA. Čtvrtou je Maris Travel, kterou vlastní sama paní Holakovská společně s firmou z cestovního ruchu z Tuniska a která od svého vzniku v roce 2006 podle aktuálních údajů z obchodního rejstříku ani jednou nesplnila zákonnou povinnost zveřejnit své hospodářské výsledky. Webové stránky této někdejší cestovní kanceláře a dnes již jen agentury aktuálně nefungují.

Pátá a šestá firma, kde figuruje paní Holakovská, mají společný název. Firma Enjoy The Net má za dobu své existence zkušenost s pěti exekucemi zapsanými v obchodním rejstříku a účetní závěrku do něj dodala naposledy za rok 2009.

To akciová společnost ETN Services je nedodala ani jednou a podle obchodního rejstříku je od září loňského roku v konkurzu. Na webových diskusních fórech se před pár lety vedly debaty, zda forma, jakou firma prodává zájezdy (hodinové prezentace s nabídkou údajně výhodných slev) je více multilevel marketing anebo letadlo.

Jak vidno z výše uvedeného, i běžný občan má možnost zjistit, že v cestovním ruchu působí osoby porušující základní pravidla živnostenského podnikání. Jak ale s tímto zjištěním naloží Ministerstvo pro místní rozvoj, které má dohled nad tuzemskými CK a Ministerstvo průmyslu a obchodu, které řídí živnostenské úřady, tedy úředníci, které platíme ze svých daní, aby kontrolovali dodržování zákonů?

A postaví se nějak obě asociace CK k tomu, že odpovědný zástupce jednoho z jejich členů zastupuje na 150 % zákonem stanového limitu?