I letos budou noční můrou podpojištěné cestovky

podpojistene_cestovky

Sobotní vydání deníku Mladá fronta Dnes přineslo zajímavý článek o změnách, které do zákona o podnikání v cestovním ruchu připravilo ministerstvo pro místní rozvoj. Novelu má resort, jak jeho představitelé vloni tvrdili, připravenu už od loňského jara. Platit měla původně už začátku tohoto roku. Jenže neplatí a zřejmě nebude ani v letošní sezóně.

Chybová hláška na webu pojišťovny Union, kde aktuálně není dostupný seznam u ní pojištěných cestovních kanceláří.

Vyplývá to z vyjádření ministra Kamila Jankovského, který pro MFD vyjádřil k novele zákona toto očekávání: „Mohlo by to platit od září 2013“. Když politik řekne politickou reklamštinou, že by „něco mohlo“, znamená to, že bychom s tím neměli moc počítat.

Ale i kdyby se Jankovského očekávání naplnilo, je už dnes jasné, že letošní hlavní turistická sezóna novými podmínkami pojištění cestovních kanceláří proti úpadku ošetřena nebude. A to znamená, že lidem bude hrozit, že si například koupí zájezd u podpojištěné cestovní kanceláře. Tedy takové, kvůli kterým vloni klienti, kteří nikam neodcestovali, nedostali nazpátek ani korunu – jako se například stalo stovkám lidí u BG Travel podnikatelky Marcely Pavelkové z Liberce.

Jan Papež z Asociace cestovních kanceláří ČR (ACK ČR) se ve zmíněném článku nechal slyšet, že „klienta by ani dnes nemělo zajímat, na jakou výši je kancelář pojištěna, nemá nástroj, jak to prověřit“.

Redakce portálu Krachy cestovek.cz si myslí přesný opak. Klienti by se rozhodně měli zajímat o to, jak dobře je pojištěna cestovní kancelář, s níž plánují dovolenou. Pokud by například lidé, kteří si vloni zakoupili zájezd do Bulharska u paní Pavelkové, věděli, že její pojištění pokrývá jen několik vypravených autobusů, určitě by si u ní letecký zájezd k moři nekoupili.

V době, kdy se v tuzemsku prodává polovina zájezdů na internetu, by jistě nebyl technický problém, aby ministerstvo pro místní rozvoj mělo online veřejně dostupné informace o tom, zda ta či ona cestovka je pojištěna, na kolik, u koho, kolik lidí si u ní koupilo zájezd, kolik jich je právě v zahraničí atd. Pak by asi bylo možné hovořit o skutečné ochraně klientů před úpadkem cestovních kanceláří.

Nic podobného však v novele tolik očekávaného zákona není. Ostatně ani na webu MMR. Zaujme však nefunkční odkaz na stránky pojišťovny Union se seznamem u ní pojištěných CK. Stránky hlásí chybový kód 404: stránka nenalezena!