U koho je letos pojištěna cestovní kancelář RS Tour proti úpadku?

Na webových stránkách cestovní kanceláře RS Tour, jak redakci portálu Krachy cestovek upozornili o víkendu čtenáři, chybí informace, u které pojišťovny je tato cestovka aktuálně pojištěna proti úpadku. Naposledy měla RS Tour sjednáno zákonem povinné pojištění CK u slovenské pojišťovny Union, a to do 31. října loňského roku až do částky 3 milionů korun.

Cestovní kancelář RS Tour na svém webu tvrdí, že je pojištěna proti úpadku dne zákona 159/199 Sb., ale nenabízí certifikát od pojišťovny.

Zákazníci každé cestovní kanceláře by přitom měli podle platného zákona dostat od prodejce informaci o tom, u koho je pojištěna – a to buď přímo v cestovce, nebo by tato informace měla být dostupná na webových stránkách CK.

Tam se však dočteme, že „naše cestovní kancelář je pojištěna proti úpadku dle zákona 159/199 Sb.“ Takový zákon pochopitelně neexistuje, protože v roce 199 neexistovala ani Česká republika … Předpokládejme tedy, že jde o překlep, protože zákon je z roku 1999.

Informaci o pojištění konkrétní CK by kupující měli mít možnost snadno zjistit také na webu ministerstva pro místní rozvoj, které dohlíží na podnikání v cestovním ruchu, případně na webových stránkách některé z asociací cestovních kanceláří, které v ČR působí.

Nezjistí. Podle seznamu pojištěných CK k 11. 1. 2013, který redakci portálu Krachy cestovek.cz poskytla mluvčí MMR Jana Jabůrková, je RS Tour k tomuto datu pojištěna u slovenské pojišťovny Union. Zmíněná pojišťovna však uvedenou cestovku na svém seznamu nemá.

Podle webových stránek Asociace českých cestovních kanceláří a agentur (AČCKA) je RS Tour pojištěna u Generali. Ani to není pravda. Lze to snadno ověřit na webu této pojišťovny.

Otázka zní: Na co je zákazníkovi v cestovním ruchu, že má být podle evropské směrnice stoprocentně chráněn, když ministerstvo, které za to odpovídá, a profesní asociace, které je RS Tour členem, nemají přesné údaje o pojištění konkrétní cestovní kanceláře proti úpadku, které je ze zákona povinné?

Pátrali jsme a zjistili následující: RS Tour podnikatele Romana Šimka, který je v médiích spojován s krachem CK I. Parkam Holidays, je pojištěna u pojišťovny Slavia. Od kdy a na jakou částku však není ze zveřejněné informace zřejmé.