World Travel – bankrot přes kopírák

V redakci Krachů cestovek.cz jsme procházeli všechny loňské pády cestovních kanceláří a při tom jsme odhalili jednu velmi neobvyklou věc. Prohlášení CK World Travel o úpadku nápadně připomíná tiskovou zprávu konkurenčního Pradoku. Ten zkrachoval zhruba šest týdnů před World Travel. Naskýtá se otázka, do jaké míry lze brát takové prohlášení vážně a co si o tom mají myslet poškození klienti.

Tváří CK World Travel se loni stal plzeňský rodák Jiří Langmajer.

Na internetových stránkách Worldtravel.cz se objevilo zdůvodnění bankrotu den po jeho vyhlášení na konci září: „Přál bych si, aby naši klienti přijali omluvu za nastalou situaci. Její příčiny ještě analyzujeme. Je to kombinace situace v Řecku, bankovní krize i složité situace doma,“ uvedl mimo jiné majitel plzeňského touroperátora Miloš Sivák.

Na první pohled zdvořilá slova, která alespoň trochu usilují o zklidnění zjitřené atmosféry. Pohled na jiné stránky ale odhalí jistou nesrovnalost: „Přál bych si, aby naši klienti přijali mou omluvu za nastalou situaci. Její příčiny stále analyzujeme. Je to kombinace situace v Řecku, bankovní krize i složité situace doma,“ vysvětlil zhruba měsíc a půl před Sivákem krach Pradoku jeho majitel Jiří Káš.

Vlastník World Travel si tedy zjevně „vypůjčil“ Kášovy věty, z nichž jen vymazal zájmeno „mou“ a vyměnil „ještě“ za „stále“. Nejde ale pouze o tuto pasáž, tiskové zprávě Pradoku se nápadně podobá celé zhruba 20řádkové prohlášení, které visí na webu cestovky Miloše Siváka, včetně kompletního prvního odstavce a vyjádření mluvčího pojišťovny.

Jediná zásadní odlišnost spočívá ve faktu, že Sivák, na rozdíl od Káše, zahrnul mezi příčiny bankrotu politiku letecké společnosti Travel Service. Oba texty jsou k porovnání na webech Pradok.cz a Worldtravel.cz.

CK World Travel zatáhla rolety 26. září a stala se poslední padlou cestovkou roku 2012. Pradok zavřel krám 17. srpna. Obě firmy spojovala skutečnost, že úspěšně fungovaly řadu let, čímž se odlišovaly od jiných krachlých touroperátorů bez historie. A pojil je také obchodní vztah. Jak vyplývá z insolvenčního rejstříku, World Travel zajišťovala pro Pradok letenky do Řecka, za které ale Kášova firma už nezaplatila.

World Travel přihlásil pohledávku za Pradokem ve výši 653 513 Kč. Pradok ale uznal jen 219 003 Kč, zbytek údajného dluhu přes 434 tisíc korun popřel. Na spornou částku totiž neexistuje žádná písemná smlouva a účtované služby podle tvrzení insolvenčního správce Pradoku „nebyly provedeny“.