Marka Vízka z Boleslavské cestovky provází dluhy, exekuce a zkušenost s bankrotem

marek_vizek_dluhy

Televize Prima odvysílala v sobotních zprávách reportáž o dramatickém odjezdu autobusů plných lidí na zájezd cestovní agentury Boleslavská cestovka do italských Benátek. Řidiči kvůli údajným dluhům agentury nechtěli vyjet.

Marek Vízek, zmocněnec agentury, která si říká cestovka, jim musel zaplatit 50 tisíc v hotovosti, až pak šoféři do Itálie se zpožděním vyrazili. Jak zjistily Krachy cestovek, Vízek měl finanční potíže již v minulosti a na jeho nemovitost je nyní uvalena exekuce.

Boleslavskou cestovku provozuje na živnostenský list Petra Střelečková z Lhoty u Brandýsa nad Labem, před kamerou Primy ji však zastupoval (a s dopravci jednal) zmíněný Marek Vízek, který si před časem změnil jméno z původního Marek Nevečeřal.

Vízkova dnes již nefunkční cestovní kancelář Ajeto podle České televize v roce 2009 dlužila za zrušené školy v přírodě několika pražským základkám statisíce korun. Zároveň čelila žalobě kvůli porušování autorských práv za údajně neoprávněné používání oblíbených postaviček ze seriálu A je to! Pata a Mata.   

Marek Vízek, který podnikal spolu se svým bratrem Lukášem Nevečeřalem, měl ale problémy ještě dříve. V roce 2006 mu zkrachovala CK Evroškol. Ta se do potíží dostala vinou požárů na řeckém poloostrově Chalkidiki, rušila zájezdy a musela z oblasti repatriovat desítky dětí. Posléze neúspěšně žádala finanční pomoc od státu. A aby toho nebylo málo, tak podle informací ČT před 14 lety skončila v konkurzu Vízkova firma Úsměv.

Přítomnost ale také není právě nejveselejší. V červenci 2007 Vízek založil společnost Gothic Sázava zaměřenou na ubytovací služby a pořádání koncertů hudebních legend. V roce 2011 ji převedl na majitelku Boleslavské cestovky Petru Střelečkovou. Firma z Českého Šternberka sídlí v budově patřící Marku Vízkovi, podle katastru nemovitostí je na tento objekt uvalen exekuční příkaz k prodeji.       

Boleslavská cestovka navíc ještě čelí kritice Asociace českých cestovních kanceláří a agentur za to, že vůbec pořádá vlastní zájezdy.

„Nabízí za jednu cenu zároveň dvě a více služeb, které přesahují 24 hodin, tak se jedná o zájezd a cestovní agentura takový balíček služeb nabízet nemůže,“ uvedl pro TV Prima viceprezident asociace Tomio Okamura. Celou reportáž si můžete prohlédnout zde.  

Děravý zákon o cestovním ruchu 159/1999 Sb. v kombinaci s nemohoucím ministerstvem pro místní rozvoj umožňuje organizovat zájezdy v podstatě komukoli. Situace se bohužel nezlepší ani letos, protože dlouho chystaná novelizace normy je stále v nedohlednu.

Jak TV Prima upozornila, příští víkend mají do Benátek vyjet další klienti Boleslavské cestovky. Doufejme, že jejich zájezd s agenturou, která není pojištěna proti úpadku, proběhne klidně.