Spravedlnost je na Pavelkovou z BG Travel krátká. Policie odložila trestní oznámení

Liberecká policie odložila trestní oznámení, které loni v červenci podali poškození klienti na majitelku zkrachovalé cestovní kanceláře BG Travel Marcelu Pavelkovou. Občanské sdružení Krachy cestovek to zjistilo od turistů, kteří oznámení podávali. Potvrdila to i liberecká policejní mluvčí Ludmila Knopová.

„Usnesení o odložení této kauzy nenabylo dosud právní moci. Do doby vydání pravomocného usnesení se k případu nemůžeme více vyjadřovat,“ sdělila redakci Krachů cestovek.cz Knopová.

Vyšetřovatelé už o odložení věci informovali některé klienty. „Dnes mi přišel dopis od policie z Liberce a možná i dalším, kdo podali trestní oznámení na Pavelkovou, že se trestní oznámení odkládá,“ napsal poslední únorový den jeden z poškozených klientů v diskuzi na portálu Orbion.

Lidé z policejních obsílek zároveň citují důvody odkladu. „Ve věci nejde o podezření ze zločinu,“ píše na Orbionu jeden z diskutujících. Podle jiného příspěvku Marcela Pavelková vyhlásila úpadek kvůli nízkému cash flow a nikdo prý „nesmí být zbaven svobody pouze pro neschopnost dostát smluvnímu závazku.“

BG Travel zbankrotovala na začátku loňského července. V Bulharsku nechala přes 290 turistů a další stovky lidí měly za skoro tři miliony korun zakoupené zájezdy, ale nikam neodjely. Navíc kvůli brutálnímu podpojištění cestovky a špatnému zákonu o podnikání v cestovním ruchu své peníze zatím nedostaly zpět.

O majitelce cestovky, 67leté penzistce Marcele Pavelkové, média spekulovala, že byla jen nastrčeným bílým koněm kryjícím skutečného vlastníka. Měl jím být podnikatel, který už v roce 2004 jako společník cestovní kanceláře zaměřené na Bulharsko zkrachoval.

Pavelková prožila loni velice aktivní období. Na samotném počátku roku 2012 nejdřív koupila chomutovského poskytovatele internetu Tvujnet, následně v březnu 2012 jako fyzická osoba založila BG Travel a v květnu ještě získala 100% podíl ve společnosti Alfa Green Power (v roce 2011 nechvalně proslula kvůli ilegálnímu skladování německého odpadu v Libčevsi).

Počátkem července 2012 pak cestovka BG Travel zkrachovala. V prvním insolvenčním návrhu podaném tři týdny po úpadku Pavelková přiznala, že nevlastní „žádný majetek“.