Nákup zájezdu: Má cestovka složité podmínky? Nechte si je vysvětlit

Na co si dát pozor při výběru cestovky? Jak vysoké mohou být zálohy při objednání zájezdu? Kolik činí stornopoplatky? V našem novém seriálu o bezpečném nákupu dovolené vám na tyto otázky odpovíme. Dnešní první díl věnujeme radám České obchodní inspekce (ČOI).

ČOI zveřejnila užitečný návod, jak předejít možným problémům při výběru cestovní kanceláře i zájezdu a jak se zachovat, pokud je klient nespokojen se službami CK. Jde o stručný sedmibodový seznam nazvaný Rady spotřebitelům. Měl by se jím řídit každý zákazník, který nechce přijít o své těžce vydělané peníze.   

Vyznění rad je jasné a lze shrnout do pár vět. Než cestovce zaplatíte, pořádně si ji proklepněte, v klidu prostudujte její podmínky, na všechno si nechte vystavit doklad a hlavně, pokud se vám něco nezdá, běžte raději ke konkurenci. Také rozhodně neotálejte s případnou reklamací a nebojte se hnát cestovní kancelář k soudu.  

1757-view-main-art-smluvni-podminky-ck-kopie-4166018

Ilustrační obrázek všeobecných smluvních podmínek CK

Rady ČOI spotřebitelům:

– Pečlivě se seznamte se smlouvou i smluvními podmínkami cestovní kanceláře nebo agentury, a to před podpisem smlouvy!

– Ptejte se, nejsou-li vám jasné jakékoliv podmínky nebo ustanovení cestovní smlouvy – smlouvu, která nesplňuje vaše požadavky, nepodepisujte!  

– Všechny objednané a zejména nadstandardní služby požadujte v písemné podobě, nespokojte se s ústním příslibem – usnadníte si případnou reklamaci! 

– Ověřte si informace o vybrané destinaci a hledejte reference o CK nebo CA, s níž chcete cestovat poprvé!

– Nápravu zjištěných závad požadujte nejlépe okamžitě na místě pobytu či plnění smlouvy.

– Reklamaci uplatněte nejdéle do 3 měsíců po ukončení pobytu/zájezdu, a to písemně u prodávajícího (dokumentace závad výhodou)!

– Nebojte se vymáhat oprávněné nároky na náhradu za nesplnění podmínek smlouvy i soudní cestou!

Smluvní podmínky cestovek (ano, máme na mysli ty malým písmem hustě popsané listy ukryté kdesi na posledních stranách katalogů) jsou samy o sobě specifickým tématem. Na jejich obsah se zaměříme v následujících dílech našeho seriálu, příští vyjde za týden.

Příště: Většina CK požaduje 50procentní zálohu, existují ale výjimky 

(rev)