BG Travel je v úpadku. Majitelka cestovky chce vysoudit peníze v Bulharsku

Liberecký soud podle informací Českého rozhlasu vyhlásil úpadek cestovní kanceláře BG Travel. Majitelka cestovky Marcela Pavelková bankrot z loňského července zdůvodnila nesolidností bulharských partnerů – leteckého dopravce a ubytovatelů, uvedl rozhlas. Nyní chce od nich získat zpět uhrazené zálohy a vrátit je klientům.

„Určitě se budu snažit to z Bulharů vysoudit. Dělá to tři miliony a soudní poplatek v Bulharsku jsou čtyři procenta z celkové sumy. Takže pokud seženu ty peníze – je to na dobré cestě – tak se budeme soudit v Bulharsku,“ řekla Marcela Pavelková redaktorce rozhlasu.

Liberecká BG Travel fungovala jen necelé čtyři měsíce do loňského 4. července. Po bankrotu nechala v Bulharsku téměř 300 klientů, jejichž repatriaci platila pojišťovna. Další stovky lidí na zaplacené zájezdy již neodjely a kvůli brutálnímu podpojištění cestovky a špatnému zákonu o podnikání v cestovním ruchu své peníze zatím nedostaly zpět.

Vývěsní štít bývalé pobočky BG Travel v Liberci.

Jeden z poškozených zákazníků spočítal, že propadlo 574 poukazů za skoro čtyři miliony korun. Portál Krachy cestovek.cz o tom napsal před několika dny. Některá média spekulovala, že majitelka CK, 67letá nemajetná liberecká penzistka Pavelková, byla jen nastrčeným bílým koněm kryjícím skutečného vlastníka. Měl jím být podnikatel, který už v roce 2004 jako společník cestovky zaměřené na Bulharsko zkrachoval.

Poškození klienti loni v létě podali na Pavelkovu trestní oznámení, protože se podle nich dopustila podvodu. Liberecká policie ho ale k jejich nelibosti letos v březnu odložila. Teď záleží na státním zástupci, zdali nařídí, aby kriminalisté vyšetřování obnovili.