Zkrachovala pražská cestovní kancelář Partner Alivia

Pražská cestovní kancelář Partner Alivia vyhlásila úpadek. V zahraničí nemá žádné turisty, zhruba 400 klientů však mělo koupený zájezd, na který již neodletí, uvedly Finanční noviny. Cestovka na svém webu prohlásila, že je řádně pojištěná u slovenské Union Poisťovny. Po třeboňské Bolero Tours jde letos již o druhou padlou CK.

Důvody bankrotu objasnil likvidátor společnosti Kamil Houdek na internetových stránkách Alivia.cz: „K tomuto rozhodnutí dospělo vedení CK ALIVIA po provedení předběžných ekonomických a účetních analýz, které naznačují, že CK ALIVIA by nemusela být schopna v průběhu letní sezóny dostát všem svým smluvním závazkům ať už ke svým klientům, tak i dalším obchodním partnerům z řad ubytovatelů či přepravců.“

Portál Krachy cestovek.cz psal o cestovní kanceláři Partner Alivia již v únoru v souvislosti s problémy severomoravské CK Juhász, jež přišla o licenci, a chvíli to vypadalo, že bude spolupracovat právě s Alivií. Ředitel pražského touroperátora ale smluvní vztah s CK Juhász tehdy popřel.

Alivia, která sídlí v pražské Hybernské ulici, se řadila spíše mezi menší CK. Z poslední účetní uzávěrky zveřejněné v obchodním rejstříku vyplynulo, že v roce 2010 vykázala tržby kolem 25 milionů korun. Specializovala se hlavně na Bulharsko, Řecko a Turecko

U slovenské Union pojisťovňy byla dle Finančních novin pojištěna proti úpadku na částku 12 milionů korun, což by na základě odhadů Asociace českých cestovních kanceláří a agentur mělo plně pokrýt nároky klientů.

V oznámení o úpadku na webu firmy likvidátor Houdek děkuje klientům „za věrnost a přízeň v minulých 15 letech“ a zároveň se jim omlouvá „za způsobené komplikace při plánování letní dovolené.“ Zpráva současně obsahuje nezbytné kontakty na likvidátora a pojišťovnu, kam se mohou obracet poškození klienti.