Novela zákona 159/1999 má katastrofální skluz a byla ušita horkou jehlou

Vláda na svém čtvrtečním zasedání o týden odložila projednání zoufale potřebné novely zákona o podnikání v cestovním ruchu. Vylepšení děravé normy číslo 159, která ve své nynější podobě nedokáže ochránit peníze klientů padlých cestovních kanceláří, se tak dále protahuje.

Občanské sdružení Krachy cestovek opakovaně poukazovalo na nedostatky současné právní úpravy v oblasti cestovního ruchu. Velmi jsme uvítali, že se Ministerstvo pro místní rozvoj konečně rozhoupalo k přípravě novely zákona č. 159/1999 Sb.

Novela má ale katastrofální skluz a byla zjevně ušita horkou jehlou.

Ministr Kamil Jankovský už v dubnu 2012 tvrdil, že je „prakticky hotová“, později upřesnil, že „začne platit nejpozději v dubnu 2013“ a zajistí pro nadcházející turistickou sezónu „stoprocentní ochranu“ pro případ krachu cestovní kanceláře.

Když ale Jankovského úřad v prosinci 2012 konečně předložil novelu do Legislativní rady vlády, byla obratem vrácena k odstranění velkého množství nedostatků. Proto se na program jednání Vlády dostala až dnes.

Další letní turistická sezóna tedy proběhne podle starých pravidel, která v rozporu s evropskou směrnicí nedokáží zajistit stoprocentní ochranu turistů v případě krachu cestovní kanceláře.

Novela navíc nepřináší žádnou alternativu například v podobě bankovní záruky. Klíčovou roli v ochraně klientů mají i po novelizaci zákona hrát pojišťovny. Ty se ale už nechaly slyšet, že při přípravě novely nebyly zohledněny jejich připomínky a že za podmínek, které chce novela zavést, nebudou moci pojištění CK proti úpadku vůbec nabízet.

Bylo by tedy naivní domnívat se, že novelu čeká snadná cesta celým legislativním procesem až k podpisu prezidentem republiky. Lobby pojišťoven se nepochybně postará o množství pozměňovacích návrhů. Můžeme se tak nakonec dočkat paskvilu, který si se současnou podobou zákona v ničem nezadá.