AČCKA se už dříve zbavila travel esprit kvůli prokazatelným dluhům. Veřejnosti to ale říká až dnes!

Z úpadku cestovní agentury travel esprit se zdá, že obě profesní organizace cestovních kanceláří – ACK ČR a AČCKA, zřejmě nemají ani ponětí, jakým způsobem tento jejich bývalý člen prodával zájezdy cestovních kanceláří. Přečtěte si jejich reakce na naše poslední články.

Proč se až nyní dozvídáme od mluvčí AČCKA, že se svého člena – travel esprit – zbavili kvůli prokazatelným dluhům?

„Údajně přišli o peníze i klienti, a to by za normálních okolností nemělo nastat. Klienti agentury totiž nejsou klientem agentury, ale klientem cestovní kanceláře, kterou agentury zastupuje. Pokud tedy mají klienti v ruce platnou cestovní smlouvu konkrétní cestovní kanceláře, nemohou o své peníze přijít, protože je musí cestovní kancelář odvézt – nezávisle na tom, zda agentura cestovní kanceláři zaplatila, či ne.

Proto by si lidé měli dát pozor na to, zda mají platné cestovní smlouvy konkrétních kanceláří,“ komentoval na idnes.cz zprávu o úpadku CA travel esprit mluvčí ACK ČR Jan Papež.

„Pokud má zákazník řádně uzavřenou cestovní smlouvu, tak je uzavřena s cestovní kanceláří a ne s cestovní agenturou travel esprit, která je pouze zprostředkovatelem,“ napsal nám tajemník ACK ČR Michal Veber.

Jenže právě v tom, s kým zákazníci agentury travel esprit sepisovaly smlouvy, se zřejmě skrývá vysvětlení, jak poškození klienti přišli o více než 3 miliony korun. A partnerské cestovní kanceláře o další miliony. Včetně největšího českého prodejce zájezdů přes internet – Invia.cz. Marketingový ředitel firmy Michal Tůma včera potvrdil portálu Krachy cestovek.cz, že jim agentura esprit travel dluží téměř dva miliony korun.

Z v insolvenčních dokumentů týkajících se travel esprit a z webových diskusí vyplývá, že zákazníci podepisovali smlouvu přímo s agenturou. Ta jim pak buď vrátila část peněz za neuskutečněnou dovolenou, nebo jim nevrátila vůbec nic. V jednom případě, o němž víme, zákazníci odcestovali, ale poté, co již zaplatili agentuře travel esprit 100% zálohu, museli znovu uhradit většinu ceny zájezdu přímo pořádající cestovní kanceláři.

Kateřina Petříčková, mluvčí AČCKA, uvedla před pár dny pro Českou televizi: „Cestovní agentura travel esprit byla v minulosti krátce členem naší asociace, nicméně právě z důvodu prokazatelných dluhů vůči obchodním partnerům a z důvodu velkého množství stížností z řad klientů jsme byli nuceni ukončit členství.“

Smutné je, že pokud některá z asociací českého cestovního ruchu vyloučí svého člena, veřejnost nemá šanci se to dozvědět. Ani jedna z asociací takové informace nezveřejňuje. Přitom je jasné, že pokud by AČCKA už dříve veřejně informovala, že se zbavila člena, který měl prokazatelné dluhy vůči svým obchodním partnerům, informované potenciální zákazníky by to od nákupu zájezdu u CA travel esprit nepochybně odradilo.