TV Nova: zkrachovala liberecká CA Palma

Podle včerejších informací TV Nova zkrachovala liberecká cestovní agentura Palma. Nezpůsobila tím problémy jen klientům a cestovním kancelářím, jejichž zájezdy prodávala, ale také stejnojmenné cestovní agentuře s působností ve Svitavách, České Třebové a v Olomouci.

Provozovatelka liberecké Palmy, 38letá Taťána Kozáková z Hrádku nad Nisou, získala živnostenské oprávnění v prosinci 2003. Podle televize do poslední chvíle přijímala od lidí peníze za zájezdy, které jim měla zprostředkovat. Cestovní kanceláře o tom v řadě případů neměly ani tušení. Když jí problémy přerostly přes hlavu, pokusila se je údajně minulý pátek vyřešit sebevraždou.

Podle jejího otce měla problémy způsobit půjčka ve výši 900 000 korun, kterou si podnikatelka vzala se svým bývalým partnerem. Otec před kamerou slíbil, že rodina za dceru závazky vyrovná. Pomoci by měl prodej domu. Poškození klienti tedy budou zřejmě muset pečlivě sledovat situaci na realitním trhu v Libereckém kraji.

Děravý zákon o podmínkách podnikání v cestovním ruchu na tuto situaci samozřejmě nepamatuje. Neřešila ji ostatně ani novela, která se po dlouhých odkladech způsobených ignorantstvím exministra pro místní rozvoj Kamila Jankovského zasekla ve Sněmovně po prvním čtení. Poté, co se včera Sněmovna rozpustila, ostatně tento legislativní zmetek tak jako tak zmizí v propadlišti dějin.

Obětí situace kolem liberecké CA Palma je i další cestovní agentura, která si vybrala stejný název. Patří o rok starší Aleně Francové ze Svitav. Na jejích webových stránkách se dnes objevilo toto oznámení:

„V reakci na vysílání TV NOVA o CA PALMA Kozáková Taťána – Liberec oznamujeme všem klientům, že se nejedná o naši CA Palma Alena Francová, jde jenom o podobný název agentury. Naše cestovní agentura působí na trhu již od roku 1994 a to ve třech městech v republice – ve Svitavách, České Třebové a v Olomouci.“

Používání identických názvů, které matou spotřebitelskou veřejnost, u subjektů podnikajících v cestovním ruchu zákon 159/1999 samozřejmě neřeší rovněž. Stejně jako to, že internetová doména cestovní agentury zní ck-palma.