EXKLUZIVNĚ! Z agentury travel esprit prý vytahoval peníze její bývalý jednatel Martin Kokeš

Radek Řezáč, jednatel zkrachovalé cestovní agentury travel esprit, o jejímž případu referoval portál Krachy cestovek.cz jako první začátkem letošního srpna den po soudem vyhlášeném úpadku, nám poskytl vyjádření k pozadí toho, co se odehrálo předtím, než se firma dostala do insolvence.

Připomeňme, že Městský soud v Praze poslal agenturu travel esprit do úpadku na základě insolvenčního návrhu kvůli nejméně 11 milionům korun, které firma dluží svým obchodním partnerům, cestovním kancelářím, státnímu sektoru a především svým klientům, kteří na zaplacené zájezdy neodletěli. To, že firma měla velké problémy s vracením peněz zákazníkům už vloni, potvrdili portálu Krachy cestovek.cz zaměstnanci několika cestovních kanceláří.

Agentura byla přitom dříve členem obou tuzemských profesních organizací – ACK ČR a AČCKA. Druhý z jmenovaných spolků to potvrdil prostřednictvím své mluvčí Kateřiny Petříčkové: „Cestovní agentura travel esprit byla v minulosti krátce členem naší asociace, nicméně právě z důvodu prokazatelných dluhů vůči obchodním partnerům a z důvodu velkého množství stížností z řad klientů jsme byli nuceni ukončit členství.

Z firmy vytahoval peníze tehdejší jednatel, tvrdí Řezáč

„Firmu jsem převzal jako jednatel na konci roku 2011 ve velmi špatném stavu, kdy už většina dluhů bohužel existovala. Na špatné hospodaření jsem již dříve předtím upozorňoval tehdejšího jednatele Martina Kokeše, který společnosti fakturoval z jiné svojí firmy neúměrně vysoké částky za služby a vytahoval z ní tak peníze, které nám později chyběly,“ napsal nám Radek Řezáč.

Podle obchodního rejstříku je Martin Kokeš z Pelhřimova (44 %) největším společníkem padlé agentury travel esprit a společně se svým mladším bratrem Ondřejem Kokešem (12 %) mají ve firmě nadpoloviční většinu.

Martin Kokeš je předsedou představenstva akciové společnosti ExpressWeb založené v září 2005. Ta je tři roky v prodlení se splacením celého jmění, nemá funkční vlastní webové stránky a ani jednou za celou dobu své existence nedodala na rejstříkový soud v Českých Budějovicích ze zákona povinné informace o svém hospodaření.

Vzhledem k tomu, že většina ostatních firem (Český nábytek, Sedací vaky & pytle, Truhlářské výrobní družstvo – v konkurzu), v nichž figuruje Martin Kokeš, jsou spojeny s nábytkářstvím, předpokládáme, že Radek Řezáč psal o fakturách z akciové společnosti ExpressWeb.

„Moje hloupost a naivita spočívala v tom, že jsem na něj (na Martina Kokeše – pozn. red.) nepodal trestní oznámení, ale ze strachu z problémů, které můžeme způsobit klientům, jsem souhlasil s převzetím jednatelství, které navíc bylo zapsáno o dva roky zpětně,“ sebekriticky uznal současný jediný jednatel padlé cestovní agentury travel esprit Radek Řezáč.

Pokračování zítra.