„Majetek“ padlé CK Solymar? 1830 Kč a 45 EUR!

Vyplývá to z informací zveřejněných v rámci insolvenčního řízení s cestovní kanceláří Solymar, které dnes objevila redakce portálu Krachy cestovek.cz. Závazky cestovky vůči více než stovce poškozených klientů zřejmě půjdou za pojišťovnou, protože podle seznamu majetku poskytnutého insolvenčnímu soudu má Solymar jen neohodnocenou internetovou doménu, 1830 korun na dvou bankovních účtech a 45 EUR na dalším. Korunová i devizová pokladna firmy zeje prázdnotou.

Jak redakce portálu Krachy cestovek.cz již několikrát upozornila, pro klienty CK Solymar, kteří si koupili zájezd, je teď podstatné, kdy si jej koupili. Pokud to bylo před 2. červencem, mohou uplatňovat náhradu škody u pojišťovny Uniqa, pokud později, musí vymáhat své peníze přímo na cestovní kanceláři. To znamená účastnit se zahájeného insolvenčního řízení, i když už teď je jasné, že tu z dlužníka žádné peníze nedostanou.

Příloha insolvenčního návrhu CK Solymar je skutečně zajímavé čtení. Podle tohoto dokumentu si prý neoprávněně vytáhl ze své bývalé firmy více než 300 tisíc korun bývalý společník a jednatel firmy Alonso Melero Pascual, a to týdny poté, co už mu společnost nepatřila.

Částku 44 tisíc korun z uvedené sumy příloha eviduje jako „neoprávněný příjem finančních prostředků za zájezdy pořádané CK Solymar do společnosti Prázdninový klub Evropa“, jejímž je Pascual majoritním majitelem. Čtvrtina této bývalé cestovní kanceláře patří jeho partnerce Radce Pavlíčkové.

Bývalý společník a jednatel firmy Alonso Melero Pascual také přes opakované výzvy nepředal novému majiteli Janu Pfeiferovi účetnictví za dobu trvání jeho jednatelství, takže firma mohla pro potřeby insolvenčního řízení soudu poskytnout jen účetní doklady za několik měsíců své krátké existence coby cestovní kanceláře.

Příloha insolvenčního návrhu zhotovená majitelem a jednatelem padlé CK Solymar Janem Pfeiferem popírá pohledávku pojišťovny Uniqa ve výši 770 tisíc korun (za červencovou repatriaci klientů cestovky, kteří skoro den čekali na odlet domů), protože prý „příčinou vzniku pohledávky bylo zbrklé a neuvážené jednání věřitele“. Dlužník, tedy CK Solymar, rovněž popřel pohledávku slevového portálu Slevomat.cz, přes který prodával své zájezdy na Sicílii ve výši 1,3 milionu korun, jelikož jde údajně o „neoprávněnou smluvní pokutu“.

Zajímavé ale je, že dlužník nepopřel faktury za blíže neuvedené služby a pětimilionovou smluvní pokutu od pražské akciové společnosti ADOMO, které celkem dluží 16,3 milionu korun. Jedinou majitelkou této firmy a současně jejím statutárním představitelem je Markéta Brožová, která v seznamu pohledávek figuruje i jako zaměstnanec CK Solymar s nevyplacenou mzdou ve výši 100 000 korun.

Téže Markéty Brožové, která ještě jako manažerka firmy uklidňovala 25. 7. 2013 klienty, že o své peníze nepřijdou. „My nejsme případ CK, co v minulosti prostě prohlásili končíme,“ doslova (včetně hrubky) napsala Markéta Brožová na serveru Poraďte.cz.