Moderátorka Radia City nabízí zájezdy firmy Swiss Halley. Bez platné koncese a bez pojištění!

swiss_halley_zajezdy

Po Maďarsku a Slovensku vstoupil portál Swiss Halley i na tuzemský trh. Bez jakéhokoliv oprávnění prostřednictvím internetu prodává nepojištěné zájezdy do celého světa a pomáhají mu v tom za provizi i některé známé osobnosti, například moderátorka pražského Radia City Ivana Klouparová Lecká.

Na český trh vstoupil dovolenkový portál Swiss Halley stejnojmenné švýcarské společnosti, za níž se s největší pravděpodobností skrývají maďarští podnikatelé či podnikavci. Nejde o klasický hotelový server. Vedle zahraničních pobytů a dovolených (doprava a ubytování) totiž nabízí svým klientům také možnost přivýdělku formou provizního prodeje.

Slovenská média už před rokem o Swiss Halley referovala jako o pyramidové hře. Nyní firma působí už i v České republice a její zástupci a provizní prodejci evidentně porušují a obcházejí platné zákony o podnikání v cestovním ruchu. Na webu Swiss Halley totiž chybí jakékoliv identifikační údaje podnikajícího subjektu, čímž dochází k porušování hned několika zákonů.

Nabídku společnosti Swiss Halley v českém jazyce najdou zájemci od letošního září hned na dvou sesterských webových stránkách. Jednak na vícejazyčném portálu Swisshalley.com, a pak také na výhradně českém serveru Swiss-halley.cz.

Problém je v tom, že Swiss Halley není ani cestovní kancelář ani cestovní agentura, a přesto nabízí jak pobyty po celém světě, tak klasické zájezdy či dovolené, tedy kombinaci dopravy a ubytování na více než 24 hodin.

Případné zájemce „o lacinější cestování než s cestovkou“ by mělo odradit už to, že české webové stránky jsou registrovány přes jistou brněnskou společnost nabízející anonymní domény a že kontaktní email na „českou pobočku Swiss Halley“ je adresa kýmsi založená na free mailu portálu Centrum.cz.

Informace o tom, že by firma měla tuzemskou či jinou koncesi cestovní kanceláře a byla pojištěna proti úpadku, na webu Swiss Halley pochopitelně chybí. Není tam ani místo, kde tuzemská pobočka firmy sídlí, ani jaké má identifikační číslo. Je to záměr? Mnohé tomu nasvědčuje.

Swiss Halleytotiž své produkty prodává neobvyklým způsobem. Klient si nejprve musí zakoupit „voucher“ v hodnotě 482 až 3374 dolarů (cca 9200 až 64 600 Kč). Až pak si může vybrat pobyt a letenku, tedy kombinaci služeb, kterou tuzemský zákon definuje jako zájezd.

Firma zároveň nabízí podnikavým jedincům, jak vydělat penízemožnost přivýdělku formou provizí za zprostředkování voucherů dalším lidem. Dokonce si můžete vytvořit svůj vlastní cestovní klub a údajně na něm vyděláte až tisíce dolarů, tvrdí Swiss Halley.

Swiss Halley na Slovensku

Zkušenosti se Swiss Halley už mají na Slovensku a v Maďarsku, kde portál působit už dříve. Slovenská televize TA3 loni uvedla, že lidé, kteří nikoho dalšího do systému nepřivedli, přišli o stovky eur. Podle jedné z citovaných divaček je Swiss Halley „propracovaný pyramidový prodej obohacený o různé bonusy.“

Šéf slovenské asociace cestovních kanceláří Stanislav Macko označil prodejní systém Swiss Halley za neobvyklý, když agentura chce nejdřív zálohu a až pak začne „komunikovat o zájezdu“. „Už z toho, co jsme spolu viděli, já mám ten názor, že to je jisté riziko,“ prohlásil Macko v reportáži TA3.

Zástupce Swiss Halley István Varga v TA3 jakékoli pochybné praktiky odmítl. „V pyramidových hrách je to tak, že se dají peníze vydělat lehce, u nás je to i podle stanov tak, že se dají vydělat rychle, dlouhodobě, ale ne lehce,“ argumentoval. Podle něj prý každý za své peníze dostane protihodnotu.

Slovenští zákazníci si také stěžovali na to, že vícejazyčný portál Swisshalley.com je registrovaný v zahraničí a nemá v zemi žádné zastoupení. Podobně je na tom i český web Swiss-halley.cz, který sám sebe označuje za „slevomat mezi rezervačními portály“.

S pravidly podnikání a zákony si ale nelámou hlavu ani prodejci portálu Swiss Halley, například moderátorka pražského Radia City Ivana Lecká. Na svém facebookovém profilu se označuje coby „zprostředkovatel ve společnosti Swiss Halley, Slovakia“ a současně na něm radostně nabízí pobyty včetně letenek.

Háček je nejen v tom, že prezentování obchodních nabídek na soukromém profilu odporuje pravidlům Facebooku, ale především v tom, že podle živnostenského rejstříku má Lecká oprávnění jen pro reklamní činnost. „Dělám cestování,“ vysvětlovala nedávno na svém FB profilu moderátorka.

Otázkou je, zda vůbec mají o tomto „podnikání české pobočky Swiss Halley“ a Ivany Lecké (a řady dalších zprostředkovatelů) v cestovním ruchu ponětí příslušné úřady a kontrolní orgány.