Krach cestovní agentury Aloha a „čerstvé informace“ v médiích

„Děčínská policie zjistila z veřejně přístupného insolvenčního rejstříku, že prošetřovaná cestovní agentura si podala insolvenční návrh,“ uvedla včera ve vysílání večerních zpráv na TV Prima Family mluvčí policie v Děčíně Petra Trypesová ke krachu děčínské cestovní agentury Aloha. Háček je ale v tom, že Krajský soud v Ústí nad Labem podaný insolvenční návrh odmítl už v pátek 24. Ledna 2014, což lze zjistit z téhož rejstříku.

Vypadá to, že se policejní mluvčí před natáčením do insolvenčního rejstříku ani nepodívala, a co hůř, nepodíval se do něj zřejmě ani autor včerejší televizní reportáže Michal Volf. Aby bylo zcela zřejmé, jak také pracují novináři v tuzemských médiích, informaci odvysílanou na Primě si neověřila ani Česká tisková kancelář, která jen s odvoláním na reportáž uvedla, že „děčínská cestovní agentura Aloha v lednu po třináctileté činnosti vyhlásila bankrot“.

Že soud zamítl žádost o vyhlášení insolvence, zjistila ČTK až dnes, jak vyplývá z její zprávy publikované krátce po poledni. Stojí za připomenutí, že portál Krachy cestovek.cz přinesl detailní informace o zamítnutém insolvenčním návrhu už před týdnem…

Případem se zabývá oddělení hospodářské kriminality policie v Děčíně. „Do konce minulého týdne se na nás obrátilo 12 poškozených, další ale přibývají,“ uvedla dnes pro ČTK mluvčí děčínské policie Petra Trypesová. Kriminalisté podle ní případ zatím prověřují a sbírají podklady, trestní řízení zatím nezahájili.

Podle informací, které poskytl jednatel cestovní agentury Aloha Jan Kotek insolvenčnímu soudu, firma dluží více než třiceti svým klientům asi 1,8 milionu korun, její celkové dluhy (zejména vůči bankám) přesáhly 6 milionů korun.

Jedenáct poškozených klientů CA Aloha se přihlásilo se svými pohledávkami u insolvenčního soudu, jak ale dnes upozornila mluvčí krajského soudu Markéta Morkusová, tyto přihlášky jsou po odmítnutí insolvenčního návrhu bezpředmětné.

Otázkou také je, zda má vůbec smysl, aby někdo z poškozených podal insolvenční návrh znovu, protože jednatel Kotek vyčíslil majetek své firmy na pouhé čtyři tisíce korun. Krachy cestovek.cz o tom informovaly již minulý týden, článek si můžete přečíst zde.

Podle některých lidí zmizel Jan Kotek z Děčína, napsal dnes na svém webu Děčínský deník. Všímavá čtenářka v diskusi pod článkem podotkla, že na Facebooku se podnikatel objevuje. „Už jsem ho tam viděla minimálně třikrát,“ napsala.