„Nezapomenutelné zážitky“ s CK HONZA prošetří policie

Úspěšný rok naplněný radostí a nezapomenutelnými zážitky s cestovní kanceláří HONZA service přál v katalogu na rok 2013 klientům její majitel Milan Štengl. Zážitky se skutečně dostavily: koncem května cestovka zkrachovala a Česká podnikatelská pojišťovna vyplatila poškozeným klientům necelých 37 procent peněz. Štengl teď navíc čelí trestnímu oznámení pro podvod.

Trestní oznámení na Milana Štengla podala v souvislosti s krachem CK HONZA service právě pojišťovna.

„Důvodem jsou pochybnosti, zda CK HONZA service s.r.o. uvedla pravdivé údaje při sjednání pojistné smlouvy,“ uvedla mluvčí ČPP Renata Čapková pro Domažlický deník.

Její otevřenost je pozoruhodná. Zákon 159/1999 totiž i ve své současné tristní podobě jasně říká, že pojišťovna není oprávněna odmítnout pojistné plnění nebo snížit jeho výši v případě, dozví-li se po pojistné události, že cestovní kancelář vědomě poskytla nepravdivé nebo neúplné podklady, které byly pro uzavření pojištění podstatné, je však v tomto případě oprávněna domáhat se náhrady škody na cestovní kanceláři.

Mluvčí zároveň říká, že majitel cestovní kanceláře s pojišťovnou nekomunikuje a žádným způsobem nepřispěl k řešení situace poškozených klientů. Dosud pojišťovně nepředložil ani účetní výkazy k datu úpadku.

Deník citoval také jednoho z poškozených klientů, Petra Opata z Plzně. „Cítím beznaděj a nevím, kam se obrátit. Zájezd nás stál bezmála 35 tisíc a vráceno nám bylo pouze 13 tisíc 257 korun,“ svěřil se novinářům. S manželkou si plánoval užít dovolenou v Turecku, cestovka oznámila krach 14 dní před jejich plánovaným odletem. Manželé poté dostali dopis od pojišťovny, že klientům bude vyplaceno pouze 36,94 procent z částky.

Spolu s Opatovými neodjely na zaplacenou dovolenou další zhruba čtyři stovky lidí.

Právě těm je určena výzva Petra Opata. Prostřednictvím Domažlického deníku jim vzkázal, aby ho kontaktovali na emailové adrese, pokud by se chtěli dohodnout na společných právních úkonech k dané věci.