Nevyžádaná dovolená v Chorvatsku aneb Další vlna brutálního spamu portálu Adriaguest.com

Po několika měsících se do našich emailových schránek vrací jako bumerang brutální spamovací kampaň z portálu Adriaguest.com, který je těsně propojen s chorvatskou incomingovou agenturou Uniline. Ta shodou okolností patří Borisi Žgombovi, předsedovi Asociace chorvatských cestovních agentur (UHPA) a současně předsedovi Asociace evropských cestovních agentur a tour operátorů (ECTAA).

Na problém s nevyžádanými emaily s nabídkou dovolené v Chorvatsku upozornil už letos v březnu portál Krachy cestovek.cz. Upozornili jsme na to, že Boris Žgomba, šéf cestovní agentury Uniline, která se spamováním snaží získat v postkomunistických zemích střední a východní Evropy klienty pro letošní sezónu, zastává důležité funkce v profesních asociacích jak v Chorvatsku, tak na evropské úrovni.

„Není podstatné, zda o praxi nevyžádaných obchodních sdělení ve své firmě pan Žgomba ví. Vzhledem k funkcím, které zastává, je totiž mnohem podstatnější, že k něčemu podobnému vůbec došlo,“ napsali jsme.

Na základě našeho článku přišel do redakce email s oficiální reakcí společnosti Uniline, který jsme zveřejnili v plném znění.

Současně jsme v dalším článku zrekapitulovali fakta: Web AdriaGuest.com je jako přes kopírák podobný stránkám společnosti Uniline a že jeho nabídka porušuje platné zákony nejen v tom, že jde o nevyžádaná obchodní sdělení, ale především tím, že neplní povinnost zveřejňovat identifikační údaje podnikatelského subjektu.

Při pokusu o rezervaci na webu AdriaGuest.com dochází k automatickému přesměrování na stránky www.uniline.hr, takže se zdá být velice nepravděpodobné, že společnost Uniline (jak tvrdí ve své oficiální reakci) neví nic o rozesílání spamů a neví ani o existenci webu AdriaGuest.com.

U propojení webové nabídky a rezervačního systému totiž něco podobného není dost dobře možné. A stránky AdriaGuest.com jsou doposud stále hostovány na témže serveru, na němž je umístěn oficiální web společnosti Uniline (IP adresa je 5.9.17.67).

Důkazů o propojení mezi portálem Adriaguest a společností Uniline přinesl portál Krachy cestovek.cz více než dost. A tuzemská Asociace českých cestovních kanceláří a agentur (AČCKA), která je členem evropské asociace ECTAA, se více než čtvrt roku ke kauze vůbec nevyjádřila, přestože je Chorvatsko pro české turisty dlouhodobě destinací číslo jedna.