Dovolenkový podvod letošní sezóny? Portálu travelsun.cz zřejmě naletěla téměř tisícovka lidí za více než 6 milionů korun

„Podívejte se na http://travelsun.cz/. Velmi pravděpodobně se jedná o podvod,“ informoval portál Krachy cestovek.cz minulý čtvrtek jeden z jeho čtenářů. Jeho podezření potvrzovala jak řada příspěvků v diskusních fórech na internetu, tak způsob, jakým se portál prezentoval a jakým zprostředkovával prodej zájezdů.

Minulý pátek informoval o dovolenkovém portálu travelsun.cz Radiožurnál, v sobotu pak přinesl informaci, že portál vyšetřuje německá policie a Česká obchodní inspekce. Od pátečního večera už webové stránky slevového portálu nebyly funkční. Rozeberme si, jaké byly indicie předpokládaného podvodného jednání.

Nová firma s nulovou historií

Provozovatelem slevového portálu travelsun.cz je tuzemská firma Am Basten Ankauf s.r.o., která byla zapsána do obchodního rejstříku letošního 5. června. Varovat by mělo už to, že základní jmění této společnosti je pouhá jedna koruna!

Jednatelem a jediným majitelem firmy je letos 37letý Martin Otáhal ze Šluknova. Na adrese sídla společnosti v pražské Kubelíkově ulici jsou podle Radiožurnálu stovky dalších firem. „Jsou tady nešťastní lidé dvakrát týdně. Nebo jsou tu dvakrát týdně policisté a hledají firmy, které neexistují,“ citoval rozhlas nájemníka jednoho z bytů. 

Komu firma patří a kdo za ni jedná

Varováním před nákupem dovolené, respektive zprostředkováním zájezdu na slevovém portálu travelsun.cz měla být už sama osoba jednatele a majitele firmy, Martina Otáhala. Podle obchodního rejstříku Otáhal figuruje v několika desítkách firem.

„Není to přitom poprvé, kdy inspektoři zkoumají firmy, v nichž Otáhal figuruje, upozornil Radiožurnál a citoval mluvčího České obchodní inspekce Jiřího Frӧhlicha: „Za poslední čtyři roky od nás dostaly pokuty za 710 tisíc korun.“

Soudní exekutoři pak v posledních dvou letech zabavili Otáhalovi jeho obchodní podíl v několika společnostech, namátkou jmenujme Global Innovation s.r.o., Orion Seven s.r.o. či RAJAN, s.r.o.

Zprostředkování prodeje zájezdů

Faktem je, že v platném tuzemském zákoně o podmínkách podnikání v cestovním ruchu není dostatečně ošetřena ochrana zákazníků, kteří si pořizují dovolenou prostřednictvím slevového portálu, který jim nabízí nejlevnější dovolenou. Nekupují si totiž zájezd jako taký, ale jen slevu na něj, takže fakticky jde o obcházení zmíněného zákona, protože ten „slevy“ za zájezdy nepovažuje.

Dodejme, že dovolenkový portál travelsun.cz nabízel slevy až 70% na základě smlouvy o zprostředkování zájezdu s odvoláním na § 741a a následujícího zákona č. 40/1964 Sb. Občanského zákoníku v posledním znění.

Smluvní podmínky

Všeobecné smluvní podmínky pro zprostředkování prodeje zájezdů společnosti Am Basten Ankauf byly okopírované z webu, dočetli jsme se v jedné internetové diskusi.

Opravdu, stačilo vybrat jednu větu z podmínek, vložit ji do vyhledávače a originál byl na světě. Kromě jiného je ale vadou smluvních podmínek to, že hovoří o smlouvě mezi klientem a společností travelsun, ale společnost takového jména neexistuje…

Při čtení obchodních podmínek by pak potenciálního zákazníka mělo také zarazit to, že se v nich píše jen o jedné partnerské společnosti. Také na webu portálu se referovalo jen o jednom poskytovateli zájezdů, a sice o společnosti Greeklandreisen na adrese Marktstrasse 29 v německém Krefeldu.

Partnerská společnost

Údajnou partnerskou společností slevového portálu travelsun.cz by měla být německá cestovní kancelář Greeklandreisen, její identifikační číslo však portál neuváděl. Důvod je nasnadě, žádná taková firma zřejmě v Německu vůbec neexistuje, redakci portálu Krachy cestovek.cz se ji nepodařilo dohledat v německých firemních rejstřících.

Zato však vyšlo najevo, že na uvedené adrese sídlí cestovní kancelář obdobného jména – Greektours, která existuje už od roku 2001 a která se proti jednání travelsun.cz a Greeklandraisen důrazně ohradila a obrátila se na německou policii.

A co na to Martin Otáhal? „…moje spolecnost neni zadna cestovni kancelar. Provozuji slevovy portal, na kterem jsou nabizeny akcni ceny zajezdu, ktere zprostredkovava jina cestovni kancelar. V tomto pripade se jedna o nemeckou CK Greeklandreisen.

Za kvalitu jejich stranek nejsem zodpovedny, ale mohu vsechny ujistit, ze tato spolecnost na nemeckem trhu prodava uspesne sve zajezdy jiz nekolik let a ma mnoho spokojenych klientu,“ uvedl minulý týden v diskusi na portálu cestovatel.cz.

Kvalita stránek Greeklandreisen

Je přinejmenším opravdu zvláštní, že údajná firma, která prý na německém trhu úspěšně prodává své zájezdy již několik let a má fungovat od roku 2001, neuvádí na svých webových stránkách žádný telefonický kontakt (jen email) a neposkytuje ani své identifikační číslo.

Na stránkách www.greeklandreisen.com se nedá koupit online žádný zájezd, přesněji nedá se na nich koupit žádný zájezd. Přitom se smluvní podmínky společnosti Am Basten Ankauf odvolávají na „on-line rezervační systém pobytů na portálu obchodního partnera poskytujícího služby společnosti travelsun“.

Web údajné německé CK přestavují jen dvě stránky http://www.greeklandreisen.com/kontakte.html a http://www.greeklandreisen.com/index.html. A to nejlepší nakonec: doména www.greeklandreisen.com byla vytvořena teprve 27. července 2014 anonymní registrací!

„Pojištění“ zájezdů

Kapitola sama pro sebe je „pojištění“ zprostředkovávaných zájezdů portálem travelsun.cz. Ještě před několika dny „společnost travelsun“ prohlašovala, že splnila svou zákonnou povinnost ohledně povinného smluvního pojištění agentury „podle § 9 zákona č. 281/2001 Sb.

O zájezdech v posledním znění“ a že „poskytne klientovi doklad o pojištění spolu s ubytovacím voucherem a letenkou“. Případné nároky prý klient může „uplatňovat písemně v AXA pojišťovně“.

Hned několik lží najednou. Žádný zákon č. 281/2001 O zájezdech neexistuje (toto číslo odpovídá vyhlášce, kterou se provádí krizový zákon), cestovní agentura navíc ze zákona být pojištěna nemusí a pojišťovna AXA pojištění cestovním kancelářím proti úpadku nenabízí.

A protože se na to přišlo, ve firmě Am Basten Ankauf změnili textaci kapitoly obchodních podmínek o pojištění. Vypustili pojišťovnu AXA a nově splnění povinnosti českého zákona hlásí partnerská společnost, tedy údajná německá cestovka.

„AXA pojišťovna, ani žádná další společnost skupiny AXA v České republice a na Slovensku neposkytuje zákonné pojištění cestovních kanceláři proti úpadku a nebude z tohoto pojištění vyplácet pojistné plnění,“ uvedla pojišťovna ve své reakci minulý týden.

Nabídka zájezdů

Minulý týden portál Krachy cestovek.cz informoval o tom, že jen charterová letenka do Bulharska nebo Turecka bez dalších poplatků přijde tuzemskou pořádající cestovní kancelář obvykle na čtyři až pět tisíc korun.

Portál travelsun.cz přitom ještě minulý týden kromě jiného nabízel ve třech zářijových termínech letecký osmidenní zájezd s all inclusive do tříhvězdičkového hotelu Belussi Beach na řeckém ostrově Zakynthos za 5.490,- Kč za osobu. A pozor, přestože šlo o nabídku údajné německé CK, s odletem z Prahy!

Kdo ze zákazníků si chtěl porovnat, za kolik nabízejí tento hotel české CK, zjistil by na internetu, že ve stejném termínu by ho dovolená přišla o deset tisíc korun dráž než s portálem travelsun.cz. Podle zjištění portálu Krachu cestovek.cz si zájezd do hotelu Belussi Beach koupilo do minulého pátku 117 lidí.

Kalkulace s lidskou hloupostí?

Firmě Am Basten Ankauf se minulý týden začali ozývat zákazníci, kteří měli odletět na zaplacenou dovolenou v druhé polovině srpna. Společnost, která totiž do dnešního dne žádný zájezd nevypravila, jim nezaslala dokumenty včetně cestovních smluv.

„Veškeré stížnosti, co přijímáme, jsou od lidí, kteří si zájezd objednali a neuhradili, a pak od objednávky odstoupili na základě pomluv z internetu,“ uvedl jednatel firmy Martin Otáhal ve svém písemném vyjádření pro Radiožurnál.

Jenže. Webové stránky portálu travelsun.cz zejí od minulého pátku prázdnotou. Pokud by byla pravdivá alespoň informace o počtu prodaných zájezdů u každé z devíti nabízených destinací na řecké ostrovy, pak letos 846 lidí na dovolenou s údajnou německou CK Greeklandreisen letos nepojede.

Místo toho by měli podat trestní oznámení pro podezření z podvodu. Návod, jak takové oznámení podat, a co by měl obsahovat, přinesl portál Krachy cestovek.cz již před dvěma lety.

Pokud je naše kalkulace správná, pak firma Am Basten Ankauf Martina Otáhala vybrala na zájezdy pořádané podle všeho neexistující německou cestovní kanceláří více než 6 milionů korun. Věřme, že Policie ČR začne konat co nejdříve a že zablokuje účet společnosti dříve, než z něj všechny peníze zmizí.