60 000 trosečníků čeká v New Orleans na pomoc, u lesa se dává na stůl pět

Hurikán. Již třetí den je na prvním místě zájmu českých novinářů katastrofa v New Orleans. Ze stránek deníků se na nás dívají zubožené tváře chudých černošských obyvatel, kteří přežili americké „tsunami“, jak napsal jeden z amerických deníků.

Mladá fronta Dnes i Právo zvolili téměř identický hlavní titulek: „60 000 trosečníků ve městě“ (MfDnes), „60 000 lidí čeká na pomoc“ (Právo). Lidové noviny zaujal problém rabování, a proto píší: „Další pohroma – rabování“. Ze země neomezených možností, která vždy působí tak sebejistě a neohroženě, se ve zpravodajství světových agentur stala přes noc náhle zbídačená a zničená louže, odkud zoufale volají desetitisíce hlasů o pomoc. Tohle není „válka s terorismem“, to je „válka o přežití“.

Válečná zóna podle Raniše

Deník Právo cituje českého turistu Marka Raniše, který to zažil na vlastní kůži. „Lidé se chovali jak šílení, bylo to nebezpečné. Pomocí zbraní ostatním brali auta, v kterých pak odjížděli,“ popisuje Raniš, který si tam připadal jako ve „válečné zóně“. Naštěstí narazil na potomka českých emigrantů, který mu pomohl v nouzi.

„Raniš je jedním z několika Čechů, kteří poté, co se dostali z nejhoršího, využili pomoci potomka českých imigrantů Jima Hlavace. Dobrovolník totiž rozeslal po místních nemocnicích, úřadech a sběrných táborech letáky s nabídkou noclehu, trošky jídla a možnosti zavolání domů. Mezi Čechy, kteří se v jeho domku v hlavním městě Louisiany Baton Rouge zastavili, byli turisté i studenti,“ vyprávějí noviny příběh.

Také Mladá fronta Dnes píše dramatickým tónem letní americký příběh z města tolik proslaveného černošským blues. „Z New Orleansu se stalo město zoufalých trosečníků, kde přestávají platit zákony. Na 60 tisíc lidí, kteří včas neuprchli před hurikánem Katrina, trpí hladem a žízní. Zaplavenými ulicemi se ozývá střelba, ozbrojené gangy rabují v obchodech i opuštěných domech,“ stojí v prvním odstavci otvíráku listu. Český turista Raniš pronikl i do MfDnes. „Lidé se prali o poslední vodu,“ cituje list Marka Raniše, který „pobýval v centru města“.

Noviny si tedy rozhodně nemohou stěžovat na to, že by nebylo dost apokalyptických zpráv. A jako apokalypsa to opravdu vypadalo nejen podle Marka Raniše. V Lidových novinách děsivá katastrofa, která postihla město na Mississippi, přiměla režiséra Eitana Gorlina k velmi sugestivní otázce v „úhlu pohledu“: „Potrestá Amerika boha za hurikán?“

TIP: Jak využít půjčku bez úroků nebo také dlouhodobou půjčku bez registru?

Pokud byste nevěděli, na co se režisér ptá, vězte, že otázka je to na místě. Je sice absurdní, ale to nevadí. Režisér Gorlin dospívá k závěru, že tato katastrofa je božím trestem, když píše, že New Orleans je jediné místo, kde se dá na ulici pít pivo a vidět při masopustních veselicích odhalená ňadra (což jinde není možné). „Dokonce i obyvatelé New Yorku, o nichž je obecně známo, že nad zbytkem Ameriky ohrnují nos, chovají určitý zdráhavý respekt k New Orleansu a považují ho za jediné americké město po New Yorku, které má vůbec cenu navštívit,“ míní autor.

Jenže „teď je pryč“. „Či přesněji pod vodou,“ upřesňuje.  „A nejhorší na tom je, že není koho za to bombardovat nebo obsadit,“ dodává. Za katastrofu může Bůh, soudí v odvážné paralele.

Sejdeme se „u lesa“ a „na stole bude pět“

A co doma? Všichni zdrávi? Ale ano, jistě, nic moc se neděje, až na to, že… tu máme novou korupční aféru, v níž jsou až po uši nejvyšší funkcionáři vládní ČSSD. Bývalý ředitel kabinetu premiéra Zdeněk Doležel se před časem setkal s polským lobbistou Jackem Spyrou, který ho měl podle některých informací uplácet.

Klíčová věta na záznamu, který odvysílala TV Nova, se týkala setkání „u lesa“, kde bude „na stole pět“. No, o banány asi nešlo… Mělo jít údajně o 5 miliónů. Premiér Paroubek kancléře Doležela, kterého zdědil po svém předchůdci, okamžitě vyhodil na dlažbu: důvodem měl být fakt, že se nebránil Spyrovým výrokům o tom, že bývalý premiér Stanislav Gross bral úplatky. Uf, uf… A jsme v tom zase zpátky.

Jde o cílenou dezinformaci se snahou poškodit ČSSD, nebo je vláda zkorumpovaná? Má televize nahrávku od Spyry? „Jsem přesvědčen, že to celé je neuvěřitelné svinstvo, které je zaměřené na Stanislava Grosse a zcela účelově i na soc. demokracii. Stanislav Gross by měl v tuto chvíli ustát situaci, aby mohl i on vysvětlit věci, které souvisejí s tím balíkem špíny,“ říká v dnešním rozhovoru pro Právo právě Doležel.

Pro toho, kdo celou aféru zachytil až v jejím průběhu, je zapotřebí doplnit, že se to celé motá kolem česko-polské transakce prodeje státního podílu české společnosti Unipetrol polské firmě PKN Orlen. Lobbista Spyra dělal pro konkurenci, která v zakázce neuspěla. Vypadá to tedy, že je v Čechách běžným stylem dávat „něco na stůl“, když chci získat zakázku.

„Nedáš, nedostaneš,“ mohlo by znít doporučení pro zájemce. Není bez zajímavosti, že polská státní prokuratura již projevila zájem vyslechnout v této kauze ministra financí Bohuslava Sobotku a tolik sledovaného Stanislava Grosse. „Pokud jde o ČSSD, tak tato kauza jí nepomáhá, ačkoliv je postavena na vodě. Privatizace Unipetrolu nebyla nikým ovlivňována, proběhla transparentně podle podmínek EU,“ míní ministr financí Sobotka. „Ta věc je děsivá, šokující. Jestli je na tom pravdy jen desetina, tak myslím, že je to velmi hrozivá zpráva o věcech, které se u nás dějí,“ řekl Právu na Písecku prezident Václava Klaus.

Komentátor Práva a vyhlášený expert na ČSSD Alexandr Mitrofanov soudí, že bývalý premiér Gross je pro ČSSD přítěží. Doležel byl totiž jeho člověk a proto by měl odejít. „Vždyť Zdeněk Doležel nebyl nasazen do Grossova nejbližšího okolí nejdříve na vnitru, pak na Úřadu vlády žádnými sovětskými poradci nebo americkými výzvědnými službami. Jeho patronem byl sám expremiér. A Doležel byl po léta na vnitru pod Grossem v klíčové funkci personalisty,“ píše Mitrofanov.

A protože se hraje o to, zda bude Gross lídrem kandidátky ČSSD ve Středočeském kraji do příštích voleb, jde o hodně. „Jenže Gross za Doležela necítí žádnou odpovědnost. Je naladěn bojovně a chce vést středočeskou kandidátku soc. dem. v příštích volbách do Sněmovny. Lidsky ho lze chápat. Spyra je zjevně provokatér a Doleželovo přitakávání není ještě důkaz. Ale v politice často rozhodují dojmy více než fakta. Není to fér, ale je to tak. Myslím, že Gross sociální demokracii jako lídr krajské kandidátky spíše ublíží než pomůže,“ uzavírá.

Mimochodem, pochopili jste, co Doležel mínil tím „u lesa“? Dnešní Mladá fronta Dnes to upřesňuje. Jde o proslulou kunratickou restauraci U krále Václava IV., kde se to lobbisty a politiky jen hemží. Chodil tam Spyra, Doležel, Gross… „Chodí k nám spousty známých lidí,“ vypočítává skromně číšník své známé hosty. „Občas se tu po tenise zastaví třeba prezident Václav Klaus,“ dodává.

To je opravdu, ale opravdu zajímavé. Nebo snad „děsivé a šokující“? Vyberte si…

TIP: Co nabízí obchod Čas Na Boty?