Z ARCHÍVU: Majitele Oasis Tours zadrželi před 15 lety v zahraničí

Tunisan, který připravil klienty o peníze, se vrátí do Česka, hlásal v druhé polovině ledna 2000 dnes již neexistující deník Slovo. Po zkrachovalé cestovní kanceláři Oasis Tours totiž zůstaly v Česku dluhy a stovky podvedených klientů. A majitel se pak „ztratil“. Nakonec Tunisana, který se přes dva roky skrýval v cizině, dopadli společně s Interpolem němečtí kriminalisté.

Klienti zkrachovalé pražské cestovní kanceláře Oasis Tours se dočkali zadostiučinění, trvdil před patnácti lety deník Slovo. Její majitel Tunisan Kais Hanafi uprchl před dvěma lety z České republiky, před koncem roku 1999 ho ale na letišti v Hamburku zatkli němečtí kriminalisté. Jejich čeští kolegové očekávají, že do dvou měsíců bude vydán ke stíhání v Česku, napsal deník.

Zda Hanafiho klienti a obchodní partneři ještě někdy uvidí peníze, o které je připravil, závisí na dalším jednání policie, státního zastupitelství a soudu, konstatovalo Slovo.

„Hanafi cestoval z Velké Británie a v Hamburku jen přestupoval. Zatím nevíme, kam měl namířeno. Na letišti se při kontrole prokázal polským pasem na jméno Kaiser Helman Klaudiusz,“ uvedl k případu ostravský vyšetřovatel Jaroslav Vaněček.

Zadrženého Tunisana, jenž v létě roku 1997 připravil stovky klientů z České republiky a několik dalších cestovních agentur zhruba o 30 milionů korun, zatím zadržuje německá policie, napsal deník v lednu 2000. „Prostřednictvím Ministerstva spravedlnosti jsme požádali, aby nám ho vydali. Během jednoho až dvou měsíců by jej mohli dopravit k nám,“ řekl Vaněček.

Kaise Hanafiho zadrželi čeští kriminalisté 2. července 1997 na ruzyňském letišti na palubě letadla mířícího do Paříže. Zatknout ho nechala majitelka bohumínské cestovní kanceláře Marta Tour Marta Lastomirská, která včas poznala, že Tunisan chce uprchnout i s penězi klientů do zahraničí.

Ostravský soud ale Hanafiho v listopadu 1997 propustil na kauci 1,75 milionu korun z vazby i přesto, že se proti tomu ohradili vyšetřovatel případu, státní zástupce i klienti cestovní kanceláře. Hanafi toho využil a ze země uprchl.

„Věřím, že už konečně bude u nás naplněna spravedlnost. Doufám, že soudci znovu nezopakují svou hrubou chybu a nepustí Hanafiho zase na kauci z vězení,“ prohlásila Marta Lastomirská, kterou Tunisan připravil přibližně o devět milionů korun.