Soud po letech definitivně ukončil insolvenční řízení s CK Vivamonde

Městský soud v Praze pravomocně ukončil insolvenční řízení s Cestovní kanceláří Vivamonde, která byla členem Asociace cestovních kanceláří ČR (ACK ČR). Pražská cestovka, která patřila tureckým podnikatelům, po svém krachu v srpnu 2011 nechala v Turecku přes 370 českých turistů a dalších osm stovek klientů už na zaplacenou dovolenou neodjelo.

Na některých slevových serverech ještě CK Vivamonde nestačili vymazat.

Vivamonde na sebe podala dva insolvenční návrhy, ale ani s jedním neuspěla. Druhý a zatím poslední návrh soud kvůli chybějícím přílohám zamítl už v dubnu 2012. Pak však trvalo téměř tři roky, než soud v insolvenčním rejstříku vydal záznam o pravomocném ukončení řízení a uzavřel rejstříkový zápis.

Firmu založil v roce 1996 pod názvem Rea & Dada Style turecký podnikatel žijící v Česku Dr. Mehmet Turgut Akyol, jehož jméno je nesmazatelně spojeno s krachem cestovní kanceláře PROG v roce 1997, která nechala v zahraničí na holičkách dva tisíce klientů.

Začátkem roku 2009 Akyol prodal Vivamonde jiným dvěma tureckým občanům, majoritním vlastníkem a jednatelem se stal Tolga Kamil Gügüs. Jeho švagr Derya Evren, kterého lze označit za jednu z negativních ikon tuzemského cestovního ruchu, dělal ve Vivamonde ředitele.

Cestovka zkrachovala 26. srpna 2011, jako důvod uvedla problémy s cash flow kvůli špatnému odbytu. Od počátku roku až do svého pádu prodala jen 4500 zájezdů místo plánovaných 6500, nedařilo se jí proto rentabilně vytěžovat objednané charterové lety. Podle insolvenčního návrhu byla v době úpadku předlužena o 15 milionů korun.

Kromě tuzemských i zahraničních obchodních partnerů společnost dlužila také českému státu za pronájem kanceláří v centru Prahy. Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových uplatňoval v soudním řízení o úpadku přes 600 tisíc korun, zamítnutí insolvence soudem však znamená, že erár z této sumy neuvidí ani korunu.

A nejsou to jediné závazky Vivamonde za státními institucemi. Firma dluží Pražské správě sociálního zabezpečení téměř půl milionu korun a také dluží Finančnímu úřadu pro Prahu 1 a celkem pěti zdravotním pojišťovnám včetně VZP.

Na případu CK Vivamonde se zcela jasně ukázalo, že nefunguje sdílení informací mezi jednotlivými státními orgány a že selhává i dozor státu nad podnikáním v cestovním ruchu. Stačí je připomenout, že koncesi pro provozování CK firma podle živnostenského rejstříku získala v srpnu 2009, přitom za pronájem pražských kanceláří státu neplatila už od začátku roku 2008!!!