S kým a na čem se domluvila náměstkyně MMR Klára Dostálová ohledně novely zákona č. 159?

Náměstkyně ministerstva pro místní rozvoj (MMR) Klára Dostálová minulý pátek informovala vybrané cestovní kanceláře, že by je pojišťovny měly i nadále pojišťovat pro případ úpadku a že se s nimi MMR dohodlo na úpravě novely zákona č. 159 o některých podmínkách podnikání v cestovním ruchu. Vyplývá to z informací, které má portál Krachy cestovek.cz k dispozici.‎

Podle zpravodajství České televize je však situace opačná. Desítky cestovních kanceláří již dostaly výpovědi pojistných smluv a hrozí kolaps trhu.

Problém se totiž jeví v tom, že náměstkyně MMR Klára Dostálová po schválení novely zákona o cestovním ruchu v Poslanecké sněmovně se zástupci pojišťoven a cestovek zatím oficiálně nejednala, natož aby se s nimi měla dohodnout na úpravě sporných paragrafů.

Další zdroj, blízký MMR, informoval, že náměstkyně má naplánovanou schůzku s pojišťovnami, které dosud poskytují zákonné pojištění cestovních kanceláří pro případ úpadku, až na dnešní odpoledne.

Podle informací portálu Krachycestovek.cz náměstkyně informovala patrně jen jednu z tuzemských asociací cestovních kanceláří – Asociaci českých cestovních kanceláří a agentur (AČCKA), která reprezentuje asi 150 z necelé tisícovky cestovek působících v ČR.

Redakci se nepodařilo ověřit, zda tutéž informaci dostali i členové „konkurenční“ Asociace cestovních kanceláří ČR (ACK ČR). Je však veřejným tajemstvím, že obě asociace k sobě nechovají přílišné sympatie.

Místopředseda ACK ČR Jiří Papež poznamenal v pátečním vysílání ČT na adresu konkurence, že její představitel (a současně poslanec, který se před dvěma týdny ve sněmovně velmi angažoval pro přijetí novely z dílny náměstkyně Dostálové) Tokio Okamura „pořádání zájezdů rozumí asi jako bobr pěstování bonsají“.