Cestovky už chystají turisty na last-minute do nechtěných zemí. Jiné nebudou

Letošní nabídka letních zájezdů na poslední chvíli bude mít jinou skladbu, než v předchozích letech. A bude zřejmě také podstatně chudší. Vypadá to, že v nabídce bude jen Tunis, Turecko a Egypt. O Kanárské ostrovy je nyní velký zájem, stejně jako o středomořské pobřeží Španělska.

České cestovní kanceláře již jednoznačně potvrzují to, co Krachycestovek.cz píší už delší dobu. Evropané budou letošní léto trávit u moře v Evropě. Takže španělské, bulharské a řecké hotely již musí některé zájemce odmítat, protože pro ně nemají volné kapacity.

TIP: Zajímavou alternativou může být dovolená v Albánii.

Velmi rychle se plní ubytovací kapacity také v Chorvatsku, takže očekávat, že tam za dovolenou zaplatíte méně, než loni, je liché. Z toho vyplývá, že zájezdů na poslední chvíli do těchto zemí bude jen pár. Výjimku budou zřejmě představovat řecké ostrovy postižené nelegální migrační lavinou, tedy Lesbos, Samos, Kos, Leros, a Chios, nebo Rhodos.

Například na Lesbosu hrozí meziroční pokles počtu turistů až o 90 procent, na Samosu o 40 procent. Pokud by se však skutečně podařilo přerušit námořní trasy tahu migrantů, je pravděpodobné, že by se na ně turisté vrátili.

To je však zatím málo pravděpodobné v případě Tunisu a Egypta i Turecka, poslední dvě země navíc úplně opustili ruští turisté. Podle českých cestovních kanceláří bude v tamních destinacích dostatek nabídek i na poslední chvíli. Podle Stanislava Zímy z Exim tours lze očekávat, že tyto zájezdy budou od 10 a až 15 procent levnější, než tomu bylo loni. Uvedl to pro Novinky.cz.

Řecký cestovní ruch by měl letos mít příjmy 15 miliard eur, což je o pět procent více, než loni. Ovšem jen v případě, že bude situace v zemi stabilní. To znamená, že se dokončí revize záchranného programu pro Řecko a podaří se zvládnout zastavit stěhování národů, citoval Deník šéfa svazu podnikatelů v cestovním ruchu.

Vzhledem k tomu, že turismus se na řeckém HDP podílí 17 procenty bude úspěšná sezona jistě jednou z priorit aténské vlády. Takže devadesátiprocentní pokles počtu objednávek turistů na Lesbu jí musí vyvolávat vrásky na čele. O tom, že by se sama pokusila přerušit příval migrantů však řecká vláda zatím – zdá se – neuvažuje.