Policie stíhá majitele třeboňské cestovky Bolero Tours

Problémy majitelů zkrachovalé třeboňské cestovky Bolero Tours jsou vážnější, než se na první pohled zdálo. Nejenže manželé Lebedovi přišli kvůli insolvenci o svůj majetek, nyní čelí i policejnímu stíhání. Brali si totiž půjčky v době, kdy už věděli, že je nezvládnou splácet.

Bolero Tours zbankrotovala po dvacetiletém fungování v dubnu 2013, když se jejím vlastníkům, manželům Lebedovým, nepodařilo uzavřít pro další období povinnou pojistku proti úpadku. Jenže podle policie manželé pravděpodobně už od roku 2011 uzavírali na různých místech Jihočeského kraje smlouvy o půjčce a získané peníze vložili do firmy na úhradu provozních výdajů, napsal server iDnes.cz.

„Poskytovateli půjčky se zavázali, že budou v pravidelných splátkách hradit své závazky, ačkoli dobře věděli, že jim nebudou z důvodu velmi špatné ekonomické situace moci dostát,“ upozornil podle iDnes.cz jihočeský policejní mluvčí Milan Bajcura.

O špatné situaci podle mluvčího věděli už od první poloviny roku 2011, přesto skutečnost zatajili a vypůjčené peníze následně nevrátili. Nejméně v 15 případech tak způsobili celkem škodu za bezmála 10 milionů korun.

Problémem ovšem nebyly jen půjčky, ale i objednávky služeb. „Žena od července 2011 do května 2013 na různých místech České republiky a Evropy objednávala a odebírala poznávací a pobytové zájezdy. I při tom podle policie věděla, že kvůli velmi špatné ekonomické situaci firmy nebude schopna dostát svým závazkům,“ uvedl o Marii Lebedové iDnes.cz.

Původní škoda tak podle vyšetřovatelů narostla až do výše 25,6 milionu korun, část dluhů se ale podařilo splatit. Manželé jako fyzické osoby za své závazky ručili veškerým majetkem a ten se v rámci insolvenčního řízení prodal. Nicméně i po prodeji nemovitostí a dalších aktiv zůstaly vysoké pohledávky, které stále přesahují 16 milionů korun.

Jihočeští kriminalisté z odboru hospodářské kriminality s dvojicí zahájili počátkem tohoto týdne trestní stíhání, které vedou na svobodě.

Jak už portál Krachy cestovek.cz v minulosti upozornil, manželé Bolero provozovali na živnostenské listy a formálně podnikali odděleně. Cestovka byla napsaná na Marii Lebedovou, zatímco její muž Jan Lebeda měl autodopravu, přičemž jezdil hlavně pro Bolero. Lebedovi vzhledem k úzké provázanosti svého podnikání vyhlásili úpadek v podstatě současně.