Soud odmítl insolvenci cestovky Europa Trip – Quality travel

soud_odmitl_insolvenci

Insolvenční soud v Brně včera shodil ze stolu insolvenční návrh, který na sebe koncem září podala brněnská cestovní kancelář Europa Trip – Quality travel, která na trhu působila od roku 2013. Insolvenční návrh je podle něj v této podobě neprojednatelný. Soud tudíž rozhodl o odmítnutí návrhu.

U jezera Lago di Garda má podnikat jeden ze zahraničních partnerů, který měl přispět k pádu cestovní kanceláře Marka Malého,

„Insolvenční návrh dlužníka neobsahuje podstatné náležitosti insolvenčního návrhu,“ uvádí se v rozhodnutí brněnského insolvenčního soudu. „Skutečnosti, které dlužník v návrhu popsal, neosvědčují úpadek a jako podklad pro rozhodnutí jsou zcela nedostačující,“ pokračuje dokument, který vypočítává další formální pochybení ze strany cestovky.

Špatně podaný insolvenční návrh by mohl znamenat oddálení výplaty pojistného plnění klientům brněnské cestovní kanceláře Europa Trip – Quality travel. Při rigidním výkladu novely zákona o podnikání v cestovním ruchu by se totiž pojišťovna v souvislosti s výplatou pojistného plnění poškozeným klientům mohla „točit“ na tom, že k úpadku zatím formálně nedošlo.

Jednatel cestovky Marek Malý v září popsal krach firmy tak, že doplatila na obavy z terorismu v Evropě a na neserióznost obchodních partnerů, a odkázal klienty firmy s jejich nároky na pojišťovnu Slavia, u které byla cestovní kancelář pojištěna proti úpadku na více než 14 milionů korun. To by podle Malého mělo bezpečně pokrýt nároky turistů.

Rozhodnutí soudu ale pro věřitele padlé cestovní kanceláře znamená zbytečné prodloužení doby, než budou moci řádně uplatnit svoje nároky. Firma totiž nemůže chybějící dokumenty u soudu doplnit, resp. opravit formální chyby, ale musí podat nový insolvenční návrh.

Špatně podané insolvenční návrhy nejsou u tuzemských cestovních kanceláří ničím neobvyklým, mezi „rekordmany“ patří např. Zlatá rybka. Dalším je někdejší cestovka Cool Travel Vlastimila Homoly, které se podařilo dostat se do insolvence až na pátý pokus a až po třech letech od oznámení krachu.

Některá média v souvislosti se zářijovým krachem brněnské cestovky o ní referují pouze jako o „Quality travel“, čímž může docházet k záměně s jinými subjekty. Na trhu totiž působí také pražská cestovní agentura Quality Travel Prague a cestovní kancelář Quality tours.

Obě společnosti nejsou s Europa Trip – Quality travel nijak propojeny. O druhé z uvedených firem jsme letos informovali v souvislosti s hromadnou reklamací nespokojených klientů na Sicílii.