Pilot cestující časem a děda superhrdina. Apple v traileru láká na Spielbergovy Amazing Stories

„Se sci-fi jsem se poprvé setkal v antologickém magazínu, co vycházel od roku 1926,“ řekl při představování Apple TV+ Steven Spielberg. Podle toho v 80. letech vytvořil televizní seriál a ten se nyní vrací na obrazovky. Apple zveřejnil první trailer lákající na celou řadu fantazijních audiovizuálních povídek.

Slavný režisér se do konceptu Amazing Stories zamiloval už jako malý kluk. Řekl, že v tak nízkém věku není tolik těžké se pro něco nového nadchnout, protože je k tomu rozvíjející se lidská mysl přirozeně otevřená. Nový seriál pro Apple si ale klade za cíl nadchnout představivost všech generací, což se snaží prezentovat také zveřejněná ukázka.

Jediným dosud známým námětem z pěti příběhů první řady seriálu je ten o pilotovi ze druhé světové války, který neznámou anomálií cestuje časem a prostorem do současnosti. S kým se potká? Může se vrátit? Chce se vrátit? Co se stane, když se nevrátí?

Podobné otázky by v daném kontextu ve skutečnosti nemohly být nikdy položeny, podněcují však fantazii a divákům mohou poskytnout některé univerzální odpovědi nebo zkušenost, jako by nikdy nemohli prožít.

Trailer nabídl průřez seriálem

Samotný trailer se nezaměřuje na příběhy jednotlivých epizod, spíše mezi nimi prostříhává aby vytvořil celistvý dojem seriálu.

Náznaky nicméně ukazují, že se diváci mohou těšit jak na poměrně jasně retro sci-fi podívanou i realističtější, současnější pojetí. Spielberg je ostatně, pokud netočí válečné filmy nebo dramata, i v současnosti spojován s projekty, které chtějí nadchnout mladé publikum a zároveň probudit dětské nadšení v tom starším.

Sám se na nových Amazing Stories režijně nepodílel, místo toho stál v roli výkonného producenta s cílem zajistit soudržnost celé produkce. To ovšem zdaleka neznamená monotónnost jednotlivých epizod, jejichž záměrem má být přesný opak.

Mezi herci se objeví například Dylan O’Brien, Victoria Pedretti, Josh Holloway, Sasha Alexander a ve své poslední roli před smrti také Robert Foster. Samotnou produkci pak zajistily společnosti Universal Television a Amblin Television, Spielbergovo studio, které původně vzniklo pro produkci první verze Amazing Stories v 80. Letech.

Amazing Stories recenze

Na serveru Rotten Tomatoes měl seriál na základě 35 recenzí hodnocení 40 % s průměrnou známkou 5,07/10. Kritický konsenzus na této webové stránce uvádí: „Ačkoli jsou aspirace Amazing Stories obdivuhodné, působí spíše jako zastaralý retrak než jako srdceryvný restart.“

Na serveru Metacritic má vážený průměr 51 bodů ze 100 na základě 14 kritiků, což znamená „smíšené nebo průměrné hodnocení“.

Seriál se Apple TV+ Amazing Stories byly nominovány na cenu Saturn Award za nejlepší televizní prezentaci.