Z Cupertina do nemocnic. Apple vyvinul a poslal zdravotníkům miliony štítů a respirátorů

Spojené státy americké jsou zemí, kde bylo evidováno nejvíce případů nemoci COVID-19. Zatímco zbytek světa už se pomalu začínal zotavovat, Američané se na to nejhorší teprve připravovali. Do pohotovosti tak kromě zdravotníků vyrázili i technologičtí giganti v čele s Applem, který disponuje zdroji, s nimiž byl schopen ulehčit tamnímu zdravotnickému systému.

Cupertinský gigant zmobilizoval jak vlastní zaměstnance, tak partnery a celé dodavatelské řetězce. Výsledkem je, že do této chvíle nakoupil dvacet milionů respirátorů a zároveň vytvořil a distribuoval vlastní ochranné štíty. Na Twitteru to uvedl CEO Applu Tim Cook.

„Soustředíme se na to, jak může Apple pomoct s klíčovými potřebami lékařů v první linii, v takové škále, jaká aktuální situace vyžaduje,“ řekl Cook ve videu.

Cook měl v plánu distribuovat po Spojených státech miliony štítů s vidinou toho, že by mohl zorganizovat distribuci i mimo USA. Podle Cooka se na ambiciózních snahách podílely týmy napříč Applem – od designerů, inženýrů až po baliče.

Osobní ochranný prostředek navržený společností Apple se skládal ze tří částí – obličejového štítu, pásku na čelo a silikonového pásku. Pokyny k sestavení štítu byly zveřejněny na webových stránkách podpory společnosti Apple spolu s informačním videem.

Podle první zpětné vazby od doktorů jsou ochranné štíty od Applu velmi dobré – jsou totiž jednoduché, přitom plně adaptabilní, navíc balené po stovce kusů a složit je může každý do dvou minut. Na výrobku Apple spolupracuje s několika startupy z oblasti 3D tisku. Cook se nechal slyšet, že respirátory, které Apple sežene, chce posílat i do nejpostiženějších evropských regionů.

Pomoc napříč technologickým sektorem

Pomoc ovšem přicházela od desítek významných jmen americké technologické scény. Výrazně se zapojil například zakladatel Facebooku Mark Zuckerberg, který přislíbil 25 milionů dolarů na podporu samotného léku, v čemž spolupracoval s nadací Billa a Melindy Gatesových. Facebook samotný daroval a rozdistribuoval miliony respirátorů.

Do více technické oblasti se pustila i automobilka Tesla Elona Muska. S velkou pomocí součástek, které jsou používány k výrobě elektrických aut, totiž byli inženýři schopni designovat ventilátor, který pomáhal těžce nemocným pacientům dýchat. Kromě technických mechanik byla použita i dotyková obrazovka z Modelu 3, díky níž bylo možné ventilátor ovládat.