Kriminální drama skandinávského střihu. Apple zveřejnil trailer nové minisérie Defending Jacob

Je chladný, šedý podzim. V lese u malého amerického města je objevena mrtvola mladého chlapce, který chodil do místní základní školy. Kvůli otisku na místě činu se hlavním podezřelým stane Jacob, spolužák oběti a syn právníka. Ten je hlavní postavou nové minisérie na Apple TV+, jejíž první trailer představuje temné kriminální drama ve skandinávském stylu.

24. dubna 2020 se diváci dočkali první televizní role Chrise Evanse od momentu, co se díky roli Kapitána Ameriky stal velkou hollywoodskou hvězdou. Rovnou ve zcela opačném prostředí, než jaké je pro tituly z marvelovského univerza běžné.

Minisérie Defending Jacob, natočená na motivy stejnojmenného románu z roku 2012, je založena na nejednoznačných postavách a morální šedé zóně. V jejím centru stojí Chris Evans jako otec chlapce obviněného z vraždy a zároveň okresní právník. Jak v traileru říká postava herce J. K. Simmonse, musí se rozhodnout, jestli bude dobrým mužem nebo dobrým otcem.

Kriminálka plná zvratů

Komplikovaná zápletka se týká průběhu vyšetřování a soudních jednání, důležitější však je jejich vliv na soudržnost rodiny a psychický vývoj jejích členů.

Jelikož se jedná o vysoce realistické dílo, upoutávka naznačuje především postupný rozklad rodinných vztahů, umocňovaný rychle se komplikující situací v sousedství. Značná část útržků scén se odehrává ve sterilním, depresivním prostředí soudních síní a věznice.

Vše naznačuje tomu, že minimálně do konce divák neví, co se doopravdy stalo a není mu zprostředkováno, které postavy se zachovaly „správně“. Tento aspekt spolu s rozuzlením ostatně kritici oceňovali už na knižní předloze.

Vzhledem k tomu si lze vzpomenout například na minisérii Jedna noc z produkce HBO, která se také zaměřila na příběh mladíka obviněného z vraždy. Druhotnou přitom zůstala typická kriminální otázka, zda byl skutečně vinen.

Také trailer Defending Jacob naznačuje mnoho zvratů a postupně se komplikující situaci, odhalující stinné stránky lidské povahy. Napínavá a spíše náročnější podívaná si právem našla řadu příznivců.

Chris Evans jako prokurátor Andy

Ve filmu hraje Chris Evans roli Andyho, okresního prokurátora, který je nucen konfrontovat své vlastní přesvědčení a předpoklady o spravedlnosti, když je jeho syn obviněn z vraždy. Andy a jeho žena Laurie (Michelle Dockery) se snaží vyrovnat se skutečností, že se jejich syn podílel na zločinu, a zároveň musí čelit neúprosným médiím a stále více odsuzující veřejnosti.

Film zkoumá, jak se spravedlnost často hledá u soudu veřejného mínění a jak není vždy snadné rozlišit, co je správné a co ne. V průběhu filmu je Andy nucen čelit vlastním předsudkům a domněnkám o spravedlnosti a zvažovat, zda je jeho syn skutečně vinen zločinem.

Nakonec je film Defending Jacob silným zkoumáním obtížného tématu. Je to příběh o rodině, spravedlnosti a moci médií. Je to příběh, který zpochybňuje naše předpoklady a vybízí nás k hlubšímu zamyšlení nad dopadem zločinu na jednotlivce a rodiny.

Ve své podstatě je Defending Jacob příběhem o naději a vykoupení. Je to příběh o boji otce, který se snaží ochránit svého syna před systémem, jenž není vždy spravedlivý. Je připomínkou toho, že spravedlnost není vždy snadné dosáhnout, ale že vždy stojí za to za ni bojovat.

Recenze minisérie Defending Jacob

Miniseriál od Apple TV Defending Jacob získal od diváků i kritiků různé recenze, a to od velmi pozitivních po těch negativních.

Na serveru Rotten Tomatoes má seriál celkové hodnocení 71 %, což znamená, že 71 % recenzí bylo pozitivních. Na serveru Metacritic má seriál hodnocení 59/100, což znamená smíšené recenze.

Mezi pozitivní recenze patří například hodnocení serveru The Hollywood Reporter, který popsal seriál jako „vynikající dramatiku s prvky mysteriózního thrilleru, který nabízí kvalitní herecké výkony a důmyslný scénář.“ Také server IGN udělil seriálu vysoké hodnocení a nazval ho „brilantním příkladem kvalitního seriálu, který vypráví silný a emotivní příběh.“

Mezi negativní recenze patří například hodnocení serveru The Guardian, který kritizoval seriál za to, že „nedokázal plně využít svůj potenciál a stává se tak průměrným a nezapamatovatelným.“ Také server IndieWire kritizoval seriál za jeho tempo a napsal, že „příběh se táhne a ne vždy je jasné, co je cílem nebo smyslem.“

Celkově lze říci, že seriál Defending Jacob získal rozporuplné recenze, avšak mnoho diváků i kritiků ho chválilo za jeho silnou hereckou práci a emocionální děj.