Apple Watch jako zábavná vsuvka. Hlasateli počasí Siri v živém vysílání rozporovala jeho předpovědi

Ať už v rámci product placementu nebo díky jejich oblíbenosti, produkty Applu se v televizi objevují často. V posledním měsíci se ale poněkud nevybíravým způsobem vnutily přímo do živého vysílání, bez souhlasu produkce a jejich majitelů. Jeden hlasatel počasí britské televize například popisoval předpověď sněhu, v tom mu ale Siri z Apple Watch na jeho zápěstí opáčila, že sněžit nebude.

Televize vstoupila do nové éry, kdy součástí zábavných videí s přeřeky moderátorů mohou být také mluvící hodinky. Britská televizní stanice BBC na svém Twitteru před pár dny zveřejnila krátké video z nedávné živé předpovědi počasí.

Hlasatel Tomasz Schafernaker vysvětloval meteorologické souvislosti rozdílného počasí ve výše položených oblastech. Pro zdůraznění pointy gestikuloval a když máchnul rukou vzhůru, do řeči mu skočila Siri.

„V předpovědi žádný sníh není,“ řekl mužský hlas z hodinek. Schafernaker se omluvil a pokusil se pokračovat, jako další mu ale do řeči vstoupil moderátor televizních zpráv. „Myslel jsem, že ve tvojí předpovědi sníh je,“ rozporoval Siri. Důvodem nesrovnalosti byla odlišná lokalita hlášené předpovědi.

Druhá, podstatnější, nesrovnalost ovšem spočívá v nezáměrné aktivaci Siri. Apple Watch jsou schopny asistentku vyvolat několika způsoby, stisknutím tlačítka, povelem nebo rychlým gestem zvednutí ruky a mluvením. Nedávno se Apple stal kvůli náhodným spuštěním Siri středem kontroverze, protože telefon nahrával i náhodné části konverzací a zvuků, které žádné zařízení slyšet nemělo.

Apple situaci vyřešil zavedením možnosti nahrávky, dále odesílané třetím stranám pro analýzu rozeznávání řeči, zakázat. Druhý aspekt ovšem jednoduché, a možní ani žádné jiné, řešení nemá.

Je samozřejmě žádoucí, aby zařízení nereagovala na špatně vyhodnocené povely, a zároveň musí být dostatečně responzivní, jinak by příslušné funkce ztratily svou užitečnost. Ani nalezení teoreticky dokonalé rovnováhy pak nezajistí stoprocentní spolehlivost.

Přesvědčil se o tom také komik James Corden při moderování svého televizního pořadu. Při hraní soutěže, kdy procházel studiovým publikem a kladl otázky se jedné ženě náhodou aktivovala detekce pádu. Hodinky začaly vydávat nepříjemný zvuk a upozorňovaly, že je možná potřeba zavolat záchranku. Nic podobného samozřejmě nebylo třeba udělat.