Apple zavírá čínské kanceláře i Apple Story. Koronavirus má dle Kua snížit prodeje iPhonů o 10 %

Koronavirus je velkým tématem posledních týdnů a přibývá nejen nakažených, ale bohužel i zemřelých. Virus, který se začal šířit v Číně, nicméně nezpůsobuje jen zdravotní obtíže. Ve strachu z nákazy vznikají všemožné uzavírky, letiště jsou ve speciálním režimu a svou činnost kvůli koronaviru omezují také některé firmy. Jednou z nich je i Apple, který zavře všechny své Apple Story i kanceláře v Číně. Dle analytika Ming-Chi Kua navíc bude mít virus významný negativní dopad na prodeje zařízení firmy.

Nakažených koronavirem je údajně již po celém světě na deset tisíc a v Číně již na virus zemřelo přes dvě stovky lidí. Jednotlivé země i světová zdravotnická organizace WHO proto vyhlašují stav nouze a reagují přirozeně i soukromé firmy. Apple již dříve omezil obchodní cesty od Číny, ale jak společnost potvrdila agentuře Bloomberg, nyní dochází k dalším opatřením. Čínské kanceláře a Apple Story budou do 9. února dočasně uzavřeny.

„Naše myšlenky jsou s těmi, kteří jsou propuknutím koronaviru nejvíce bezprostředně zasaženi a s těmi, kdo usilovně pracují na boji s ním. Z důvodu opatrnosti a na základě nejnovějších rad předních zdravotnických odborníků uzavřeme do 9. února všechny naše firemní kanceláře, obchody a kontaktní centra v pevninské Číně. Online obchod zůstává v Číně otevřen. Budeme nadále pečlivě monitorovat situaci a těšíme se na brzké znovuotevření našich obchodů, hned, jak to bude možné,“ napsal Apple Gurmanovi.

Apple is closing ALL stores, corporate offices, and contact centers in China due to Coronavirus through Feb. 9, company says in statement. https://t.co/E5xGkgAkeS pic.twitter.com/bbpGN885n4

— Mark Gurman (@markgurman) February 1, 2020

Jak koronavirus dopadne na výrobu zařízení od Applu, která je převážně koncentrována právě do Číny, zatím není zřejmé. Čínská továrna Foxconn v posledním vyjádření uvedla, že nadále funguje v prázdninovém režimu spojeném s oslavami čínského nového roku a neočekává, že by nastalá situace měla dopady na výrobu. Analytiky ale tato zpráva neuklidnila.

Například respektovaný analytik Ming-Chi Kuo již upravil svou predikci počtu prodaných iPhonů pro první kvartál roku 2020. Koronavirus podle něho počet prodaných telefonů Applu sníží o 10 procent na 36 až 40 milionů kusů. Je navíc možné, že virus zpomalí nástup očekávaného iPhonu 9 (iPhone SE 2), který měl jít údajně do výroby během února a v březnu dorazit na trh.