Arbitr Bayrou: půjde Francie doleva nebo doprava?

arbitr_bayrou

Voliči 1. kola francouzských prezidentských voleb poslali do 2. kola, které se bude konat za 14 dní, kandidáty levice a pravice: Nicolase Sarkozyho (31,11%) a Ségolène Royalovou (25,84%). Pět procent, které dělí oba kandidáty od sebe, je okamžikem, v němž třetí v pořadí François Bayrou (18,55%) a čtvrtý Jean-Marie Le Pen (10,51%) mohou rozhodnout, kdo se skutečně stane prezidentem Francie.

Kandidát Bayrou, jinak také předseda centristického Svazu pro francouzskou demokracii (UDF) a spolu-předseda Evropské demokratické strany (EDS), získal třikrát více než při minulých volbách.

Ve výzkumech veřejného mínění se dokonce objevoval jako možný vítěz v případě, že by se dostal do 2. kola. Téměř 7 milionů voličů, kteří se pro něho rozhodli může vážným způsobem ovlivnit vítězství každého z obou kandidátů. Méně podstatným, nicméně přesto významným, je rovněž elektorát voličů Národní fronty (FN) charismatického Le Pena, který oproti minulým volbám v roce 2002, kdy se dostal do 2. kola, ztratil celkem milion voličů.

V obou stranách se již objevily první reakce na možné aliance do 2. kola. Bayrou oznámil, že se k tématu vysloví ve středu, Le Pen na svém pravidelném mítinku 1. května. Z prvních výzkumů zatím vyplynulo, že čtyři z 10 Bayrouových voličů by mohlo volit Royalovou, kandidát Sarkozy by mohl získat z Bayrouova tábora až 43 procent, a o 20 procent více od voličů Le Pena.

Druhé kolo francouzských voleb, které rozhodne, zda Francie půjde doleva nebo doprava, je očekáváno dne 6. května 2007.

republique-2931326

O příštím prezidentu Francouzské republiky rozhodne 2. kolo za 14 dní.