Architekti bojují o senátní mandáty

O dva senátní mandáty, na Strakonicku (vol. obvod č. 12) a Brněnsku (vol. obvod č. 58), se ucházejí kandidáti koordinační rady politických stran, kteří získali unikátní podporu i dalších stran a osobností. Zatímco Jan Rampich, nominovaný Občanskou demokratickou aliancí (ODA), bojuje o mandát po odstoupivším senátoru Pavlu Rychetském (ČSSD) na pět let, Jiří Löw, nezávislý na kandidátce Liberální reformní strany (LiRA), by v případě svého vítězství nastoupil na uvolněné křeslo po Dagmar Lastovecké (ODS) pouze na jediný rok.

Oba kandidáti ve svých obvodech zahájili kampaň. Včera se Jan Rampich symbolicky utkal ve Vimperku s korupcí, když na náměstí u Jelena přivezl své vlastní „kladivo na korupci“. Vedle boje s korupcí patří k Rampichovým snahám také boj s byrokracií, prosazení nízkých a spravedlivých daní, rovné šance a dostupné vzdělání pro všechny.

„Chtěl bych pomoci vytvořit novou podobu české pravice,“ říká architekt Rampich, který kandiduje s podporou sedmi politických stran: Cesty změny (CZ), Klubu angažovaných nestraníků (KAN), Liberální reformní strany (LiRA), Nezávislých (NEZ), Občanské demokratické aliance (ODA) a Unie svobody-Demokratické unie (US-DEU). Začátkem října se k podpoře připojila i Strana pro otevřenou společnost (SOS). K významným osobnostem, které se postavili za architekta Rampicha, stojí zejména Karel Schwarzenberg, ale i senátoři Martin Mejstřík, Josef Zieleniec a další.

TIP: Jak funguje studentská půjčka a jak ji využít na Kapverdy dovolenou?

Architekta Jiřího Löwa na Brněnsku podporuje rovněž sedm subjektů, které se připojili k iniciativě koordinační rady stran na stejném principu jako na Strakonicku. Kandidát Löw má za sebou podporu Cesty změny (CZ), Evropských demokratů (ED), Hnutí samosprávné Moravy a Slezska (HSMS), Nestraníků pro Moravu (NpM), Občanské demokratické aliance (ODA), strany Zelených (SZ) a Unie svobody-Demokratické unie (US-DEU). Mezi osobnostmi, které vyjadřují architektu Löwovi podporu, náleží například senátor Martin Mejstřík, senátor Jiří Zlatuška či senátor Josef Zieleniec. Hlavními akcentem Löwovy kampaně je především postavení regionů pod heslem: Evropa regionů.