Bayrou zakládá novou politickou stranu: Demokratické hnutí

bayrou_demokraticke_hnuti

Na francouzské politické scéně se otevírá nová politická etapa. Po přesvědčivém vítězství Nicolase Sarkozyho (53,06%) proti Ségolène Royalové (46,94%) ve 2. kole francouzských prezidentských voleb, se všechny politické strany připravují na červnové parlamentní volby.

François Bayrou, který se umístil v 1. kole na 3. místě (se ziskem 18,6%), chystá na zítřejší den vyhlášení nové politické formace s názvem: Demokratické hnutí.

Nový Sarkozyho styl

Nicolas Sarkozy (52 let), 23. prezident Francouzské republiky, předseda Svazu pro demokratické hnutí (UMP), slíbil hned ve svém nedělním projevu, že bude usilovat o rehabilitaci „práce, autority a ohodnocení“. Jeho politika, která v kampani vyhlašovala „rozchod“ s předchozím stylem – s narážkou na nehybnou politiku posledního prezidenta Jacquese Chiraca – hodlá skončit s „myšlenkami, zvyklostmi a chováním minulosti“ a „navrátit Francouzům hrdost na Francii“.

Sarkozy, syn maďarských uprchlíků, se v kampani několikrát vyslovil k tématu imigrace. Ve svém programu uvádí, že hodlá zřídit speciální ministerstva imigrace a národní identity, jež má být odpovědí na obtížné problémy, spojené s tímto tématem.

Odpůrce kontroverzního zákona o pracovních „35 hodinách“ několikrát zopakoval, že by se nemělo nikomu bránit, pokud „chce více pracovat, a více vydělat“. Mezi otázkami, které vzbudily pozornost zejména v zahraničí, patří jeho odpor ke vstupu Turecka do Evropské unie a jeho snaha schválit novou smlouvu o evropské ústavě v Národním shromáždění.

Nový francouzský prezident, který připravuje vznik nové vlády a předání funkce, které je plánováno na 16. května, v těchto dnech odpočívá na Maltě na jachtě svého blízkého přítele-podnikatele Vincenta Bollorého.

Vyrovnání účtů

Poražená předsedkyně Socialistické strany (PS) Ségolène Royalová čelila v prvních reakcích kritice z vlastního tábora: zejména bývalý ministr hospodářství Dominique-Strauss Kahn její porážku označil za „velmi vážnou prohru“ strany, která se nedokázala reformovat.

Také další hlasy, bývalého premiéra Laurenta Fabiuse, se obracely proti ní, když připomněl, že PS není „já“? ale „my“. Úterní schůzka Národní rady PS pod vedením Françoise Hollanda, partnera Royalové, ale usilovala především o to, aby se strana nestala dějištěm „vyrovnávání účtů“.

První hlasy, které směřovaly k červnovým volbám, vedly k úvaze o alinaci se Zelenými, přirozenými spojenci socialistů. Část socialistů, kteří podporovali Royalovou v jejím dialogu s centristou Bayrouem, očekává s napětím první zprávy o základech nového hnutí, které slíbil Bayrou již před 1. kolem založit pod názvem Demokratická strana.

Nový střed?

Bayrou, jenž dosáhl pro centristy historického skóre, ale čelí sám uvnitř svého Svazu pro francouzskou demokracii (UDF) odporu většiny vlastních poslanců. Ti se již před 2. kolem rozhodli podpořit Sarkozyho a část z nich (podle některých zpráv až 24 z 29 poslanců) – zejména bývalý ministr Gilles de Robien – , dokonce nevylučuje založení samostatné strany, která by podporovala nového prezidenta.

Předseda UDF Bayrou se chystá vyhlásit zítra vznik nové politické formace pod názvem Demokratické hnutí, která má ambici vytvořit „nový střed“ – spojit část demokratické levice s centrem podle italského modelu. Vyhlášení italské Demokratické strany, která má spojit Levicové demokraty (DiS) a Kopretinu (la Margherita) je plánováno na 16. října.

TIP: Co nabízí obchod Zara a jak běhen nákupu případně využít půjčku bez registru nebo třeba nejlevnější půjčku?