Beran z Detroitu bere Evropu útokem, řídili jsme ho

Nedaleko švédské Arlandy leží závodní polygon, odkud se ozývá řev osmiválcových motorů a vzduch voní Amerikou. Na asfaltu stojí zbrusu nové naleštěné pick-upy a voda v kalužích blízkého off-roadového okruhu se třese nedočkavostí. RAM 1500 míří do Evropy a my ho jako jedni z prvních důkladně otestovali.

Taky se vám líbí, když má auto pod kapotou skutečně masivní motor? O to víc nás potěšilo, že RAM 1500 bude v Evropě jezdit jen s benzinovým 5,7litrovým osmiválcem HEMI. RAM 1500 není žádná ochuzená evropská verze, držíme v rukou čtyřramenný volant plnohodnotného full-size pick-upu, hledíme na propracovaný polodigitální přístrojový štít a obří centrální obrazovku se softwarovým rozhraním FCA. V rámci komfortní výbavy tu nacházíme prvky, kterými se pyšní luxusní SUV. Jde například o odvětrávané sedačky, prémiové materiály nebo zástupy bezpečnostních asistentů, včetně autonomního parkování.

První překvapení nás čeká hned v první ostré zatáčce, beran z Detroitu i přes své rozměry zatáčí s lehkostí osobáku. A co víc, se vzduchovým odpružením se na asfaltu takřka vznášíme, takže s každým dalším kolem zvyšujeme dynamiku jízdy a motor HEMI se nám vrývá pod kůži. Přesouváme se k off-roadové dráze nedaleko letiště, kde na nás čeká obří kaluž, boční náklon, stoupání mezi stromy nebo překonání vlněné cesty. Jeden z novinářů však najíždí do vody příliš rychle, do sání jeho auta se dostává voda a motor s hemisférickými spalovacími komorami utichá.

Kompletní jízdní dojmy, zajímavosti, užitečné informace a české ceny najdete v aktuálním SUV Magazínu. Tak neváhejte a pospíchejte pro něj.

Foto: KW Auto