Bude Paroubek pouze Grossovým papouškem?

Začalo nové dějství stejné frašky. Ze scény se stahuje do příšeří Lidového domu ex-premiér Stanislav Gross s trochu zablácenou tváří nejmladšího premiéra členské země Evropské unie. Na scénu naopak vstupuje tvář nová: novopečený premiér Jiří Paroubek.

Stačilo pár dní, aby si česká veřejnost udělala nad jeho krátkým životopisem obrázek.Premiér Paroubek je ostrý muž. Zdá se, že se nebojí. Nebojí se novinářů, ani komunistů. Těm prvním by nejraději zakázal psát, těm druhým velmi nevkusně nabíhal již nějaký čas.

Z jeho životopisu je možné se dočíst, že pracoval na středním postu socialistických Restaurací a jídelen (RaJ) a byl estébáky veden jako kandidát spolupráce s krycím jménem Roko.

Pingl

Za předchozího premiéra jsme se nemuseli stydět, protože svou andělskou tváří aspiroval na „upřímnost“, jak alespoň hlásal ve své billboardové kampani, jenom velmi špatně. Skrývala se za ní až příliš okatě upřímná snaha zakrýt vše, co souviselo s bordel-podnikáním jeho ženy.

Jak podnikal pan Paroubek zatím nevíme: můžeme mu zatím jenom věřit, že atmosféra, v níž dorostl na manažerský post v RaJ, neměla opravdu nic společného s korupcí, natož fízlovským stylem. Známe ale již dnes názory tohoto člověka, pro něhož jsou komunisté v salonech přijatelní.

TIP: Jak vydělat peníze a pomůžou k tomu státní dluhopisy?

Není to snad tím, že jim kdysi až příliš jako „pingl“ posluhoval? Jistě, mnozí posluhovali možná více. Patrně právě zde tkví vtip, který Paroubek neopomněl sám komentovat. „Je zajímavé, že Roko bylo jméno mého papouška,“ sdělil novinářům Paroubek. Ano, to je opravdu zajímavé.

Vzpomínám si, jak jsem byl po návratu do vlasti překvapen, že v místě, kde sídlila Lobkovická vinárna, objevili mí spolupracovníci to, čemu se v kraji běžně říká „štěnice“. Byly snad v každé škvíře. Bral jsem to tehdy jako folklór.

Dnes, po patnácti letech, mi ale některé souvislosti nepřipadají zas tak humorné. Je ale pravda, že v kategorii C, do níž spadá i bývalý prezident Václav Havel, se vešel estébákům leckdo. Prezident Havel se s komunisty nebavil, ten nynější, prezident Václav Klaus, byl díky komunistům zvolen. Premiér Paroubek s podporou komunistů kalkuluje možná více, než si dokážeme představit.

Není odpudivějšího pohledu na tváře lidí, které svou legalitu odvozují od podpory strany, která se nestydí za krev, která jim dosud neuschla na rukou.Čas ukáže více. Možná, že panu Paroubkovi jenom křivdím, možná, že patří k lidem, kteří se opravdu nemají za co stydět.

Do života a svědomí každého z nás vidí jenom Pánbůh. A o tom, zda budeme v Ráji, či zůstaneme pouze při vzpomínkách na RaJ, člověk nerozhoduje. Říká se: Podle peří poznáš ptáka. Myslím, že Paroubka jsme poznali i podle řeči. Je pro nás občany výhodou, že známe jméno jeho papouška? Bude Paroubek Grossovým papouškem, nebo nás překvapí vlastním jazykem? Ta první slova, co jsme slyšeli, nezní neznámě, bohužel…

Není odpudivějšího pohledu na tváře, které svou legalitu odvozují od podpory strany, která se nestydí za krev, která jim dosud neuschla na rukou.

TIP: Co nakoupit v obchodě Sconto nábytek?