Bývalý jezdec týmu Škoda vyhrál Finskou rallye

Domácí pilot týmu Toyota Esapekka Lappi, který loni jezdil v barvách Škody, vybojoval své první vítězství v podniku mistrovství světa v rallye. Sebastian Ogier přišel po nehodě a odstoupení ze soutěže o vedení v šampionátu. Vystřídal ho pilot týmu Hyundai Thierry Neuville.

V minulé sezóně zazářil šestadvacetiletý Lappi v kategorii WRC 2 v týmu Škoda jako vítěz šampionátu. Letos po přestupu do nejvyšší kategorie WRC dojel nejlépe čtvrtý na Sardinii. Lappi, který nemá moc zkušeností a potřebuje najezdit co nejvíc kilometrů děkoval svému týmu, který postavil v krátkém čase rychlé auto.

Domácí záležitost

Finové na domácích tratích dominovali. Mezi nejlepší čtyřkou byl jediný cizinec, a to druhý Brit Elfyn Evans s Fordem se ztrátou víc než půl minuty na Lappiho. Evans vybojoval stříbrnou pozici v tvrdé bitvě v poslední rychlostní zkoušce.

V jejím cíli byl o nicotné tři desetiny sekundy lepší než Fin Juha Hänninen, který se poprvé dostal na pódiové umístění. Z boje o celkové vítězství vypadl už v sobotu domácí favorit Jari-Matti Latvala, který musel skončit kvůli technickým problémům své Toyoty jako průběžný lídr soutěže.

Ogier měl nehodu a už nevede

Šampionát má po Finské rallye nového lídra. Po deváté z třinácti soutěží vede Belgičan Thierry Neuville. Vicemistr světa z týmu Huyndai díky šestému místu a třetímu času v závěrečné power stage vystřídal v čele pilota Fordu Francouze Sébastiena Ogiera.

Čtyřnásobný světový šampion měl v páteční úvodní etapě nehodu a na tratě Finské rallye se kvůli zdravotnímu stavu navigátora Juliena Ingrassii už nevrátil. Oba piloti mají na kontě 160 bodů, ale Belgičan se může pochlubit větším počtem vyhraných soutěží. Mistrovství světa v rallye pokračuje za tři týdny v Německu.

Výsledky Finské rallye:

1.     Lappi, Ferm (Fin./Toyota Yaris)               2:29:26,9

2.     Evans, Barritt (Brit./Ford Fiesta)                      -36,0

3.     Hänninen, Lindström (Fin./Toyota Yaris)        -36,3

Průběžné pořadí MS (po 9 ze 13 soutěží):

1. Neuville (Belg./Hyundai i20)          160

2. Ogier (Fr./Ford Fiesta)                   160

3. Tänak (Est./Ford Fiesta)                 119