Bývalý prezident Havel se přihlásil k podpoře Zelených. Koho volí jeho choť?

Polibek smrti? Kdo to netušil, ten se to dozvěděl nyní. Včera o tom pojednaly jako svůj hlavní materiál Hospodářské noviny, dnes se to v obměněné míře objevuje v dalších listech: Václav Havel volí a podporuje Zelené.

Když si vzpomeneme, koho kdy bývalý prezident podporoval, vyjde nám to na dosti dlouhou šňůru značek a aktivit. Někteří tomu říkají s despektem „polibek smrti“, protože prý taková podpora spíše tyto lidi poškodila… Někteří o tom i nahlas mluví.

„Bývalý prezident Václav Havel se otevřeně přihlásil k podpoře Strany zelených,“

psaly včera Hospodářské noviny (HN). Dnes další noviny tuto informaci upřesňují a přinášejí i fotografie, na níž vidíme prezidenta se žlutým trabantem a dvěma kandidáty do Středočeské kraje – Danielou Matějkovou a Matějem Stropnickým.

„Je to jeho spontánní akce, jsme rádi, ale do ničeho ho netlačíme,“ řekla na adresu aktivit bývalého prezidenta mluvčí zelených Eva Rolečková, bývalá mluvčí lidovců. Při pohledu na fotografie, které jsou k vidění na webu Mladé fronty Dnes, vypadá Havel tak trochu jako „dědeček Hříbeček“ ze slavného Mrazíka. Co to, že jsou najednou všichni zelení?

„Byl jsem zelený, když většina zelených byla ještě v plenkách,“

říká Havel, který svou „politickou kampaň“, první od svého odchodu z Pražského hradu, pojal skutečně natvrdo. „Naše politika je trochu zatuchlá, stále titíž lidé a zdá se mi, že trochu čerstvého vzduchu je zapotřebí a že by se do ní pár nových nových lidí mělo dostat,“ řekl včera neotřele HN a dodal, že sympatizuje i s Evropskými demokraty (ED).

Havlovi nevadí, že se Zelení občas projevují jako parta psychopatů, protože jistá míra „bohémství“ k nim patří, podotkl bývalý bohém. Hlavně, aby to Zeleným pomohlo.

Ex-prezident je skoupý na to, co ještě o své další podpoře před volbami řekne. Prý to ale určitě není všechno, ještě chystá něco dalšího… Možná to ale jen souvisí s právě čerstvě vydanou knihou rozhovorů o životě a době s novinářem Karlem Hvížďalou, která vyšla pod názvem „Stručně, prosím“.

Preference, která dnes udělaly ze Zelených stranu, k níž se hlásit už není ostudné, ale hlásí jejich ústup z pozic. Agentura STEM, která si s preferencemi Zelených zahrávala, nyní preferuje ČSSD. Data navíc z Hartlovy agentury unikla přes server Aktuálně.cz jaksi nedopatřením.

„Je to podraz. Čísla rozhodně neunikla od nás. Jsou součástí některých jiných výzkumů, stejně jako údaje o věku či pohlaví respondentů. Někdo je mohl dát médiím dříve, i když byla zkreslená,“ tvrdí šéf STEM Jan Hartl. A co je tentokrát jeho hlavním vzkazem? „Tak jak překvapivě vystřelily nahoru preference ČSSD, naopak v průzkumu STEM klesla obliba Strany zelených. Po raketovém nástupu posledních tří měsíců by jí svůj hlas dalo o tři procenta méně voličů, než tomu bylo v dubnu,“ píše Mladá fronta Dnes.

Copak se to najednou stalo? Že by promluvila náhle česká skepse? Nebo snad už předseda Zelených Martin Bursík nemá peníze na provize?

Ne, je to jinak. „Zelení fascinovali svou neokoukaností. Jenže už trochu zevšedněli. A protože voliče přebírali hlavně sociálním demokratům a lidovcům, část nerozhodnutých voličů, kteří koketovali se zelenými, se zřejmě vrátila k ČSSD,“ vysvětluje originálně a s vážnou tváří šéf STEM Jan Hartl. Je to ale přeci jenom podezřelé, a nemusíte na to být ani žádný příliš fundovaný sociolog.

Nelíbí se to ani konkurenční agentuře. „Analytik agentury Factum Invenio Jan Herzmann však nechápe, proč se výsledky STEM od jiných, metodikou stejných průzkumů tak liší,“ diví se a říká: „Statistická chyba se pohybuje kolem dvou procent, ale to nevysvětlí, proč například lidovci mají u CVVM podporu kolem deseti procent a u STEM pod pěti procenty.“

Takže: Volíte STEM nebo FACTUM, nebo snad třeba CVVM? Ne, určitě nevolíte SC&C, která je rovněž pověstná svou revolučností… Ano, není podpora jako podpora.

Toho si všiml i komentátor listu Karel Steigerwald, když napsal: „Agentury hrají o život – pokud se výsledky voleb budou výrazně rozcházet s jejich dnešními poznatky, čeká je rychlá smrt. A nás rozpačité zjištění: sledovali jsme diletanty, nebo podvodníky? Co je horší? Existuje jediná obrana: politici by měli být vůči předpovědím svobodnější a měli by víc vnímat jejich relativnost. Zkreslují agentury výsledky průzkumů voličské přízně?“ No, nechme to koňovi, ten má větší hlavu…

Jenom mne tak napadá: Koho asi bude v červnu volit choť bývalého prezidenta, když vidí, jak se jí manžel objímá u žlutého trabantu s mladší a k tomu ještě docela sexy kandidátkou Zelených? Ne, zatím to nevíme, Dagmar Havlová se zatím ještě nevyjádřila… Skoro bych se ale vsadil, že její podporu nezíská.