Centristický kandidát Bayrou vylučuje před 2. kolem dohodu s levicí

centristicky_kandidat_bayrou

Žádná aliance, žádná dohoda. François Bayrou, centristický kandidát na francouzského prezidenta, dnes ráno ve vysílání rádia France Inter vyloučil, že by pro něj byla představitelná dohoda s levicí. Kandidát Bayrou, který je považován za „třetího vzadu“ a možného vítěze ve 2. kole voleb proti kandidátu levice (Ségolène Royalová) i pravice (Nicolas Sarkozy), je předsedou Svazu pro francouzskou demokracii (UDF) a spolu-předsedou Evropské demokratické strany (EDS).

Podporu Bayrouovi vyjadřují vedle agentur také členové evropské EDS včetně české Cesty změny (CZ). „François Bayrou je také mým kandidátem. Dívám se s velkým zaujetím na kampaň, v níž tento muž nabízí Francii skutečný projekt, nikoliv pouze silácké řeči,“ říká Jiří Lobkowicz, předseda CZ a místopředseda EDS. Webové stránky kandidáta najdete zde: http://www.bayrou.fr

Kontroverze výzkumů

Poslední týden před víkendovým 1. kolem prezidentských voleb ve Francii je poznamenán inflací výzkumů veřejného mínění: ty předpovídají většinově vítězství pravicového kandidáta Nicolase Sarkozyho, předsedy Svazu pro lidové hnutí (UMP).

Některé ale nabízejí šokující scénáře a nevylučují ani překvapení.Dnešní výzkum agentury Sofres dává Sarkozymu 30 procent v 1. kole, zatímco druhé Royalové pouhých 26 procent. Kandidáti levice i pravice podle této agentury mírně posilují, zatímco Bayrou, který oproti předchozímu ztratil 3 body, zůstává na 3. místě.

V neděli zveřejněný výzkum CSA přináší méně exponovaná čísla: vítězem podle něho ale zůstává Sarkozy (26 procent), rozdíl mezi Royalovou (23 procent) a Bayrouem (21 procento) je ale pouhé dva body.Pro alianci levice a středu se o víkendu vyslovil socialistický politik Bernard Kouchner, který tím ale jen zopakoval úvahu Michela Rocarda, jiného socialisty, evropského poslance a bývalého francouzského premiéra z let 1988-1991.

V pátečním vydání večerníku Le Monde pod titulkem Royal-Bayrou, alliance nécessaire (Royalová-Bayrou, nezbytná aliance) Rocard ve své úvaze vypočítává, které priority a hodnoty spojuje levici a střed. „Budeme-li izolovaní, ani oni, ani my, nemáme žádnou šanci porazit koalici Nicolase Sarkozyho a Jean-Marie Le Pena,“ napsal Rocard.

Hra o Le Pena

Skutečná hra se totiž hraje právě o 4. v pořadí ve většině sondáží. Jean-Marie Le Pen, předseda populistické Národní fronty (FN), se stal skutečným politickým přízrakem prezidentských voleb, neboť si všichni dosud pamatují, když se 21. dubna před pěti lety dostal do 2. kola proti Jacquesi Chiracovi. Někteří analytici poznamenávají, že Le Pen má stále vysokou šanci, neboť se ve výzkumech lidé k volbě Le Pena často „nepřiznávají“.

Kromě oficiálních výzkumů se zvláště na internetu objevilo hned několik „falešných výzkumů“: jeden z nich, který se odvolává na výzkum CEVIPOF (Centra o studiu politického života ve Francii) dokonce umísťuje Le Pena na 1. místo se ziskem 20 procent!

TIP: Jak funguje expres půjčka bez doložení příjmu nebo třeba okamžitá půjčka pro dlužníky?

Ve virovém e-mailu, který se bleskurychle rozšířil minulý týden mezi internauty, se píše: „Jakou máme volbu? Mezi Le Penem, symbolem nenávisti, rasismu proti ultraliberálnímu Sarkozymu, který udělá vše pro své přátele zaměstnavatele a bohaté?“

Další šokující informaci zveřejnil levicový týdeník Le Nouvel Observateur, který se odvolává na utajovaný výzkum francouzské rozvědky na gigantickém vzorku 15000 respondentů. Podle něj by stejně jako v údajném výzkumu CEVIPOF naprosto propadla levicová kandidátka Royalová, vítězství by si odnesl Nicolas Sarkozy v závěsu za ním Bayrou a Le Pen. Formální dementi, která přinesla francouzská média o obou výzkumech, ale přesto posilují atmosféru obav, před víkendovou volbou.

V takové atmosféře se cítí jako ryba ve vodě právě Le Pen, který při nedělním mítinku opět připomněl svá oblíbená rétorická cvičení, tentokrát v útoku proti Sarkozymu, slovy: „Ne, pane Sarkozy, svět se neotáčí kolem vaší malé osoby. Mnohem dříve než vaši rodiče přijeli z Maďarska a Řecka, byl odedávna v lůně francouzského lidu národní proud, který se mnohem více zabýval budoucností a zájmy země, než osobou jejího vůdce.“

Dvoukolové francouzské prezidentské volby jsou vyhlášeny na 22. dubna a 6. května 2007.

Na Radě EDS na Mělníku hostil kandidáta Françoise Bayroua (vlevo) předseda CZ Jiří Lobkowicz.

TIP: Jak prodávat na Facebook marketplace?