České liberální strany

Potřeba hájit v evropském kontextu liberální myšlenky a hodnoty jsou hlavními důvody, pro které se české liberální strany dohodly postavit společnou kandidátku do Evropského parlamentu. Cesta změny (CZ), Občanská demokratická aliance (ODA) a Liberální reformní strana (LiRA), které tvoří platformu Evropského liberálního fóra (ELF) se domluvily s Unií svobody-Demokratickou unií (US-DEU) na společném postupu v rámci evropské kandidátky pod názvem: Unie liberálů.

„Rozhodující je pro nás vznik liberální alternativy k nynějším stranám,“ říká Jiří Lobkowicz, předseda Cesty změny. „Jsem rád, že jde o postup, který preferuje toleranci a schopnost, řekl bych, i jisté velkorysosti, která české politice tolik chybí,“ dodává. Cesta změny, která dlouhodobě prosazuje na kandidátku nezávislé osobnosti, jakými jsou Karel Schwarzenberg, Tereza Brdečková a Martin Jan Stránský, se včera domluvila na předběžném pořadí evropské kandidátky. Definitivní pořadí musí potvrdit republikové rady a výbory zastoupených stran.

TIP: Jak funguje Simple půjčka?

Kandidátka Unie liberálů staví na 1. místo nezávislou senátorku Helenu Rögnerovou, na 2. místo unionistického poslance Pavla Svobodu, na 3. místo předsedkyni ODA Jiřinu Novákovou, na 4. místo spisovatelku Terezu Brdečkovou, zástupce Svazu Poláků Josefa Schymeczeka na 5. místo.

Druhou pětici kandidátků společné kandidátky otevírá poslanec Svatopluk Karásek na 6. místě, za ním symbolicky senátorka Jaroslava Moserová, šéf unionistických poslanců Karel Kühnl, náměstkyně hejtmana Vysočiny Alena Štěrbová a vydavatel Martin Jan Stránský. Karel Schwarzenberg, kterého platforma ELF prosazovala v průběhu jednání do čela kandidátky, se rozhodl liberální kandidátku podpořit bez ohledu na pevné pořadí.

TIP: Jaké jsou ty nejužitečnější Shein recenze a dá se v obchodě sehnat olej na vlasy?

Společná liberální kandidátka se hlásí do Evropské liberální a reformní strany (ELDR), kterou zastupuje například předseda Evropského parlamentu Pat Cox či předseda Evropské komise Romano Prodi. ELDR je třetí nejsilnější frakcí Evropského parlamentu. Všechny české liberální strany – včetně US-DEU – se rozhodly pro členství v tomto evropském uskupení.