Chevrolet Niva AMC – Ruský offroad po americku

Na základě Lady 4×4 vzniklo už leccos. Většina návrhů však zůstala jen na papíře nebo ve formě prototypů. Automobilka GM-AvtoVAZ už dvacet let vyrábí americko-ruský „teréňák“ Chevrolet Niva 2123. Otestovali jsme modernější pojetí terénní legendy.

Auto má stálý pohon 4×4

Vypůjčené komponenty

Z originálu si Chevrolet půjčil a lehce upravil motor, podvozek, převodovky i stálý pohon 4×4. Zaoblená pětidveřová karoserie je dílem amerických a ruských inženýrů. Do rukou se nám dostal volant offroadového SUV v nejvyšším stupni LE+. Černá metalíza ladí k černě lakovaným světlometům. Do terénu vybavil výrobce auto ochranou podvozku, grafitovými litými koly s terénními pneumatikami a zvýšeným sáním.

Plná výbava

Modernizovaný interiér nabídne pět míst k sezení. Řidič i spolujezdec mají dostatek prostoru kolem sebe. Vzadu se však musí pasažéři trochu uskromnit. Výbava nejvyššího výbavového stupně LE+ zahrnuje klimatizaci, dva airbagy a vyhřívané čelní sklo i sedačky. Výhled z kabiny podporuje široké prosklení a zvýšený posez. Na středovém tunelu je kromě páky pětistupňové převodovky také druhá páka. Ta slouží k mechanickému připojení redukce a mezinápravové uzávěrky.

Vysoký komfort, nižší výkon

Pod kapotou pracuje osmiventilový benzínový čtyřválec 1.7 litru. Oproti Ladě 4×4 je naladěný jen na 58,5 kW. Na silnici je nižší výkon a vyšší hmotnost Chevy Nivy znát. Auto zkrátka moc nejede. Opak nastává, když ho vezmete do terénu. Na redukci si Chevrolet poradí i v hlubokém sněhu. Jízdní vlastnosti jsou o dvě třídy lepší než u sesterské klasiky. To samé platí o komfortu a odhlučnění. Spotřeba benzínu se pohybuje kolem 10 litrů na 100 kilometrů.

Řidič i spolujezdec mají dost místa

Problémová cena

Chevrolet Niva nabídne kombinaci „teréňáku“ a auta pro každodenní provoz. Na českém trhu se modernizované čtyřkolce příliš nedaří. Hlavním důvodem je cena. Základní model pořídíte za necelých čtyři sta tisíc. Za maximální výbavu si připlatíte ještě o čtyřicet tisíc navíc. Tohle auto je určeno hlavně pro terénní srdcaře, kteří využijí redukci. Komfortem Chevrolet Niva za moderními SUV totiž hodně pokulhává.

Základní technické údaje:

Chevrolet Niva AMC, 4×4, 1.7i, LE+

Motor: zážehový čtyřválec

Objem: 1690 cm3

Výkon: 58,5 kW (80 k) při 5000 ot./min.

Točivý moment: 127 Nm při 4000 ot./min.

Rychlost: 137 km/h

Zrychlení 0–100 km/h: neudává se

Provozní hmotnost: 1455 kg

Rozměry: 4056 x 1800 x 1652 mm

Rozvor: 2450 mm

Světlá výška: 220 mm

Objem zavazadlového prostoru: 320 l / 650 l

Základní cena testované výbavy: 438 268 Kč