Defender se možná vrátí v klasické podobě

Britský miliardář Jim Ratcliffe plánuje zahájit výrobu nových čtyřkolek s designem legendárního Land Roveru Defender. Miliardová investice má pomoci tamní vládě a zabránit možnému krachu některých britských továren. Automobilová divize společnosti Ineos se může stát jedním z největších automobilových výrobců ve Velké Británii a překonat Bentley nebo Rolls-Royce.

Obchodní značka

Terénní klasika Land Rover Defender bude možná sjíždět z výrobních linky britského petrochemického giganta Ineos. Land Rover zastavil v roce 2016 po 68 letech produkci jednoho z nejslavnějších offroadů historie, který vlastní dokonce i královna Alžběta.

Zakladatel a ředitel společnosti Jim Ratcliffe oznámil, že plánuje vyrobit 25 000 kusů čtyřkolek s designem Defendera. Vzhled Defendera není aktuálně v Británii chráněn obchodní značkou nebo patentem. Tiskový mluvčí společnosti Jaguar Land Rover, která plánuje vyrábět Defendera v novém provedení, prohlásil, že design byl zaregistrován v mnoha zemích. A ve Velké Británii byl proces registrace už nastartován.

Miliardová investice

Pokud se bude Jim Ratcliffe držet svých plánů, stane se automobilová divize firmy Ineos jedním z největších Britských automobilových výrobců. Jeho produktivita by až dvojnásobně překonala malosériové výrobce, jakými jsou Aston Martin, Bentley nebo Rolls-Royce.

Miliardář chce do projektu investovat 600 milionů liber tedy zhruba 17 miliard korun. Sériový model by měl představit světu v roce 2020-2021. Výrobce chce zachovat produkci v Británii. Nový závod může stát na východním pobřeží, na jihu Skotska nebo severně od města Hull. Finální rozhodnutí padne příští rok.

Průmysl v ohrožení

Plánovaná investice by přinesla také vítanou podporu vládě. Tamní automobilový průmysl se stále více obává budoucího exportního 10 % cla a hraničních kontrol v obchodním styku se zeměmi Evropské unie. Pokud Británie opustí unii bez dohody o volném obchodu, riskuje tím životaschopnost tamních továren. Ratcliffe je ale přesvědčen, že politici přijmou dohodu o volném obchodu.