Děkuji našim voličům, lituji ale velice vysoké neúčasti

PRAHA – V prvních evropských volbách do Evropského parlamentu, které se o víkendu konaly v České republice, zvítězila neúčast. „Lidé nevolili ani srdcem, ani hlavou, volili nohama,“ řekl v první reakci na rekordně nízkou účast Jiří Lobkowicz, předseda Cesty změny. „Mé poděkování patří o to více těm, kteří svou občanskou odvahu nenechali doma a k volbám opravdu přišli,“ připomíná. Podle konečných výsledků se procento voličů, kteří se voleb nezúčastnili, vyšplhalo na 71,68 procent.

Podle Lobkowicze se v takové situaci nedá očekávat nic jiného, než vítězství krajních pólů. Nejlepšího výsledku dosáhla ODS s 30.04 procenty a KSČM s neuvěřitelnými 20.26 procenty. „Musím ovšem blahopřát těm, kteří zvolili úspěšnou taktiku. Na prvním místě tedy Sdružení nezávislých kandidátů, kteří kandidovali úspěšného Josefa Zieleniece,“ upřesňuje Lobkowicz.

Společná kandidátka Unie liberálních demokratů, na níž se vedle Unie svobody-Demokratické unie (US-DEU), Občanské demokratické aliance (ODA) a Liberální reformní strany (LiRA) objevilo i 6 kandidátů, které navrhla Cesta změny (CZ), získala pouhých 1.69 procent. „Je to neúspěch, to nelze říci jinak,“ soudí Lobkowicz.